29 Mayıs 2020 Cuma

Yeşilyurt İlçe Kaymakamlığı Yeni Hizmet Binası Gedik Mahallesine İnşa Edilecek Kuvvetli Rüzgar Uyarısı “Veznelerimiz 30-31 Mayıs’ta Hizmet Verecek” Turgut Özal Tıp Merkezi’nden Önemli Duyuru Başkan Güder ve Karataş Yatırımları Görüştü “Yeşilyurt’umuzda ki Camilerimiz Cuma Namazına Hazır” Malatya'da İki Mahalle Karantina Altına Alındı Büyükşehir Belediyesi İbadete Açılan Cami Bahçelerini Dezenfekte Ediyor Vali Baruş'dan Çok Önemli Uyarı:Vaka Sayısı Artıyor Battalgazi Belediyesi’nde Vezneler Hafta Sonu Açık Olacak

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

Corona Virüs, Virüsle Mücadele Ve Kültür

1.4.2020  

Belki de 21. Yüzyıla girildiği zamandan bugüne Dünya en ciddi tehdit ile karşı karşıyadır. Coronavirüs adıyla dillendirilen bu mesele, 2020 yılını küresel çapta kabusa çevirmiş durumdadır. Koca koca devletler ve ulusların sağlığı tehdit eden bu hastalık karşısında aciz kalmakta olduğu görülmektedir.

            Önemli tedbirlerle zararın minimum seviyeye indirileceği düşünülen bu virüs olayında belirleyici olan,sağlık sistemleri ve sosyal sigortalar ile ilgili sistemlerdir. Bunların yanı sıra dakültürel yapının da belirleyici olduğu söylenebilir.

Hastaneler, sağlık personelleri, ilaçlar ve bu ilaçların tedariği şeklinde ayrıntılı halde ifade edebileceğimiz sağlık sistemi ülkelerin virüs ile olan imtihanında başat role sahiptir. Bunu canlı olarak bir de bu virüs meselesiyle anlamış olduk. Ne kadar muazzam bir devlet yapınız olursa olsun sağlık sisteminiz bu yapınızla uyum göstermiyorsa, virüsle mücadelenizin akamete uğradığı gözlemlenmektedir. Kimi ülkelerin yüzbinleri aşan vaka sayısıyla iki bin üç bin can kaybıyla süreci yavaşlatması ile kimi ülkelerin bu oranın üçte biri vaka sayısıyla, beş veya on katı ölüm sayısıyla yüz yüze gelmesi sağlık sistemlerinin vaziyetiyle doğrudan ilgilidir.

Ekipman, malzeme ve personel sıkıntısı çeken ülkelerde, sağlık personelinin çalışmaları konusunda caydırıcı olan sağlık personelinin hastalıktan ölüm oranlarının yüksekliği gibi sorunlar karşımızda durmaktadır. Yani en büyük sorunlardan biri kaybedilen hastalar arasında yüksek oranda sağlık personellerinin olması geride kalan sağlık personellerinin çalışma isteklerini yok etmesi gibi bir sorunu ortaya çıkarmaktadır.

İkinci olarak sosyal güvenlik sistemlerinin sağlık giderlerini karşılayabilip karşılayamaması durumunun önemli olduğunu söylemek mümkündür. Ülkelerin sosyal güvenlik imkanları sosyal devlet anlayışı ile doğrudan orantılıdır. Kapitalist ekonominin çok sevmediği sosyal güvenlik ile ilgili kesintilerin böyle zamanlarda önemli oranda işe yaradığı görülmektedir.

Bir üçüncü mesele de iş güvenliği konusudur. İnsanların büyük çoğunluğunun iş kaybı yaşadığı böyle dönemlerde işinden olanların evde kalırken ihtiyaçlarını temin etmelerine yardımcı olabilecek sosyal devlet kalemleri olur. Bu kalemlerden harcamalar yapılır. Hükümetlerin bu kalemlere müracaatı ancak ve ancak bu kalemlerde para olmasıyla mümkün olabilecektir. Eğer zamanında gelirimiz çok düşüyor diye yapılan bazı kesintilerin bugünler için geçerli olduğunu anlasaydık,sosyal devleti zayıflatan hamlelere yardımcı olmazdık.

Ülkemizde özellikle AB Müzakere Süreci’nde atılan adımların çok önemli bir kısmı farklı kesimlere yapılması elzem olan desteklerle bağlantılı sosyal devlet anlayışlarının zayıflatılması söz konusu oldu. Bu durum da gerektiğinde anlamsız hale gelen sosyal devlet uygulamaları ile tanış olmamızı temin etti. Yani kaldırılan bazı sosyal devlet anlayışları bu kara günlerde bize gerekli oldu.

Kültüre yaşam biçimi tanımlamasını getirecek olursak, bu yaşam biçimi her meselede bizimle olacaktır. Hastalıklar meselesinde de insanların toplumsal anlamda zihniyetini besleyen kültürleri belirleyici olacaktır. Hastalığın kendisini tanıma, anlamlandırma, teşhis, tedavi ve ciddiyetin algılanması gibi hususlarda belirleyici olan veya daha çok etkili olan toplumların kültürleridir. Toplumunuz nasıl anlıyor ve algılıyorsa, siz de bu durumdan ona göre etkileneceksiniz.

Sözgelimi vaka size uzmanlar tarafından anlatılıyor. Üstelik, sizin anlayacağınız şekilde anlatılıyor. Ancak buna rağmen siz yapmanız gerekenleri yapmıyorsanız, burada sizi etkileyen neden veya nedenler grubunuz olmalıdır.Hastalık ölümcüldür, çok iletişim kurarsanız yayılma ihtimali artacaktır deniyor olmasına rağmen, hala siz yaşamınızda vazgeçmeniz gereken bazı şeylerden vazgeçmiyorsanız, burada kültürel engelleriniz var demektir.

Gerçekten de hem dünyada hem Türkiye’de bu hastalığın yayılım alanlarında kültürel olarak umursamaz ve biraz daha kaderci olan toplumlarda daha fazla yaygınlaşma artışlar olurken, disipline etmekte kararlı olan tedbirci toplumlarda daha az yayılma olmuştur diyebiliriz. Özellikle Almanların vaka sayısı ile ölüm oranı arasındaki ilişkideki düşüklük Alman disiplininin bir kültür olarak benimsenmiş olmasıyla anlatılabileceğini söyleyebiliriz.

Dönüp bir de kendimize baktığımızda, ne kadar zor disipline edildiğimiz ve kaderci anlayışımızın olumsuz bütün örnekleriyle beraber yaşamımızı sürdürdüğümüzü gördük. Oysa devlet büyükleri, önderler, alan uzmanları ve aklı yeten herkes işin sıkı tutulmasıyla ilgili çok ciddi uyarılarda bulundu. Herkesezorunlu ihtiyaçlar dışında dışarı çıkılmaması öğütlendi. Ama biz ısrarla direndik. Riskli kesimler daha dikkatli olmalı dendi. Bizim riskli gruplarımız keyiflerinden taviz vermedi. Kısmi sokağa çıkma yasakları getirildi. Biz yine yasakları delmeye çalıştık. Böyle böyleen riskli haftalara kadar geldik. Bu en riskli haftalarda daha dikkatli olunmazsa, hastalığın yayılım hızının artacağı uzmanlarınca söylendi. Biz yine direnme belirtileri gösteriyoruz. Bu neden acaba? Kültürel yapı, insanların özgürlüğünden hiçbir biçimde taviz vermek istememesini gerektirdiğinden. Oysa sınırsız özgürlük yok. Kendiniz ve başkalarının hayatını tehlikeye sokma özgürlüğünüz ise hiç yoktur. İnsan sağlığı konusunda insanın altın kuralları ihlal etme özgürlüğü de yoktur.

Yayılım sonucunda farketmeden ölümlerine sebep olunabildiğinin unutulmaması gerekmektedir.

Kültürümüzün güzel hasletlerini değiştirmekten ziyade koruyalım. Gelecek nesillere aktaralım. Ancak başka kültürlerdeki güzelliklerle değiştirilmesi gereken yönlerini de değiştirmekten kaçınmayalım.

Virüs ile ilgili olaylar bize bir gerçeği herşeyden fazla yüksek sesle haykırdı: SAĞLIK VARLIKTIR.   

 Toplam 307 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
“Modern, Kaliteli Ve Nezih Alanlara Sahip Yeni Bir Kaymakamlık Binasına Kavuşacağız”
Yeşilyurt İlçe Kaymakamlığı Ye
Kuvvetli Rüzgar Uyarısı
“Veznelerimiz 30-31 Mayıs’ta H
Turgut Özal Tıp Merkezi’nden Ö
Başkan Güder ve Karataş Yatırı
“Yeşilyurt’umuzda ki Camilerim
Malatya'da İki Mahalle Karanti
Büyükşehir Belediyesi İbadete
Vali Baruş'dan Çok Önemli Uyar
Battalgazi Belediyesi’nde Vezn
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.