28 Subat 2020 Cuma

MHP İl Başkanı Samanlı’dan Başsağlığı Mesajı Emniyet sosyal medyadaki İdlib paylaşımları için inceleme başlattı Rusya'dan Flaş Hamle: Savaş Gemileri Yola Çıktı Türkiye Şehitlerin Ardından, mültecilere Avrupa kapılarını açtı İdlib'den kahreden haber: Şehit olan asker sayısı 33'e yükseldi MHP ’ Lokma Dağıttı' Başkan Güder: Geldiğimiz Yeri Unutmuyoruz, Unutmayacağız Malatya Emniyetinden Başarılı Çalışmalar MHP Milletvekili Fendoğlu’nun Kandil Mesajı CHP 4K Sitesinin Mağdurları ile görüştü

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

Ekonomik Krizler Üretip Pazarlayarak Aşılır

10.12.2019  

Toplumsal yaşamın önemli kurumsal yapılanmalarından biri olan ekonominin klasik dönemlerdeki anlayışlarına göre, ekonominin temelini üretim oluşturmaktadır. Bir bakıma daha önceki dönemlerde siz piyasada güçlü aktör olabilmek için üretim gerçekleştirmeliydiniz.

Şimdilerde ise bu durum biraz değişim arz ediyor. Üretimden daha önemlisi pazarlama olmaktadır. Siz pazarlanabilir ürün yarattığınız ölçüde üretiminizi anlamlandırmaktasınız. Hatta bu durum kültür ürünlerinde (müzik, orkestra, tiyatro, sinema vb.) bile aynı şekilde kendini ortaya koyan bir hal almaktadır.

Özellikle yeni dönemin karakteristik özelliği ürününüzün alıcısını bulabilmek esasına dayalı bir ekonomi felsefesini zorunlu kılmaktadır. Daha net bir ifade ile ticari değere sahip olmayan ya da piyasada alıcı bulamayan üretimler avcı toplayıcı dönemin kendi ihtiyacı için avlamak ve toplamak eylemlerinden bile daha maliyetli ve olumsuz anlam taşıyan ekonomi anlayışlarını takdim etmektedir.
Bunu şimdi örnekleriyle ele alacak olursak, ne diyebiliriz?

Sözgelimi Malatya kayısı, Malatya yemekleri, Malatya’da var olan doğal güzellikler, Malatya’nın tarihsel potansiyelleri....

Bütün bunlar var olan şeylerdir. Bir anlamda da üretim değeri olan bizim diyebileceğimiz ürünlerimizdir. Ancak bu ürünlerin farklı kitlelere ve alıcı olarak görmek ve tatmak isteyenlere eriştirme konusunda ne durumdayız? Ürünlerimizin pazarlanması konusunda verimli çabalara sahip miyiz? Kentimizin sahip olduğu bu ekonomik değerleri fırsata dönüştürebiliyor muyuz? Geniş kitlelerin haberdar olması konusunda yeterli çalışmalarımız bulunmakta mıdır? Malatya denilince insanlarda aşinalık oluşturan ürünlerin sayısı ve niteliği arttırılabilir mi? Başka toplumsal yapılara satışı ne durumda?

Yukarıdaki sorulara verebilecek ne gibi bir cevabımız olacaktır? Tanıtım, pazarlama ve satış konusu üretim düzeyimizi karşılayacak düzeyde midir? Başarılı bir durumdan mı bahsedebiliriz. Yoksa bunlara verilebilecek olumlu bir cevabımız yok mudur? Olumsuz cevaplar mı vereceğiz? Toplum, insanlar ve dış dünya ile etkileşimler ne durumda?

Bütün bu sorular artarak devam edecek. Ürünlerimizi yani değerlerimizi tanıtamadığımız bir gerçektir. Sadece kendimizin bilgisi dahilinde güzel varlıklarımız bulunmaktadır. Herkese tescil ettirdiklerimizi korumakta bile yetersiz durumdayız. Başarılı bir yönetim de yok, yönetişim de yok. Hatta planlama ve geliştirme olmadığı gibi düzeltme niyeti de yoktur.

Yanlış giden faaliyetler varsa, bunların düzeltilmesi şarttır. Eksikliklerin giderilmesi gereklidir. Popülariteyi arttırmak konusunda hem planlama, hem de düzeltme niyetinin ivedilikle karar almaya doğru yönlendirilmesi çok önemlidir.

Kayısımız var, ayranlı yaprak sarmamız var, kuru üzümümüz var, cevizimiz var, elmamız var, fasulyemiz var, çekirdeğimiz var, Aslantepe’miz var, Günpınar’ımız var, Somuncubaba’mız var, Levent Vadi’miz var, Arapgir Kanyonlarımız, tarihi köprülerimiz, su başı mesire yerlerimiz var, kahvaltı mekanlarımız var. Bunların hepsi doğru. Ama bütün bu güzellikleri Malatyalılar ve Malatyalı olmayıp da Malatya’yı çok iyi bilenler haricinde kim biliyor? Kim bunların farkında? Ekonomik girdi bırakarak kim buraları gezip görebiliyor, ürünleri elde edebiliyor? Şehrinizi kaç tur şirketi gezi paketine alıyor? Malatya dışından kaç kişi gelip de buraları öğrenmiş durumda?

Var olan potansiyeli kuvveden fiile geçirmek için ne yapılıyor? Erişimi kolaylaştırmak adına hangi girişimler yapılmıştır? Uçak saatlerinde düzeltme yapılması ihtimali var mıdır?

Bu sorulara olumlu cevaplar verebilirsek o zaman ürünlerimizi piyasada güçlü olarak pazarlayabilme şansımız olacaktır ve şehrimizin ekonomik kısırlığını yani krizini aşabileceğiz. Bu olmazsa, ekonomik kısırlık derinleşecek ve kriz halini alacaktır. Bu girdap oluşturan yapıdan memleketimizi kurtaracak olan da yine Girişimci Malatyalılar olacaktır.

Saygılarımla...

 Toplam 854 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


BİR YIL DAHA YAŞLANDIK…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
MHP İl Başkanı Mesut Samanlı yaptığı yazılı açıklamada İdlib’de şehit olan 33 Kahraman askerlerimiz
MHP İl Başkanı Samanlı’dan Ba
Regaib Kandili Mesajları
Emniyet sosyal medyadaki İdlib
Rusya'dan Flaş Hamle: Savaş Ge
Türkiye Şehitlerin Ardından, m
İdlib'den kahreden haber: Şehi
MHP ’ Lokma Dağıttı'
Başkan Güder: Geldiğimiz Yeri
Malatya Emniyetinden Başarılı
MHP Milletvekili Fendoğlu’nun
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.