31 Mayıs 2020 Pazar

Vali Vasip Şahin İç İşleri Bakanı mı Oluyor? Her Yere Polislerin Yetişmesi Mümkün Değil!!! Malatya’da Çekilecek Olan Filmin Yönetmeni Çetin, Başkan Güder’i Ziyaret Etti Eski Başkan Erkoç’tan Eleştirilere Sert Tepki Battalgazi Belediyesi Veznelerinde Vergi Yoğunluğu 65 yaş ve üstü yasağının tamamen kalkacağı tarih belli oldu Rektör Prof. Dr. Karabulut: “Sağlıklı gelecek için, önceliğimiz sağlığınızdır” Battalgazi Sosyal Tesisleri 1 Haziran’da Hizmete Başlıyor Ağbaba’dan ESOB’a Ziyaret Büyükşehir, Cuma Namazına Gelenlere Maske Dağıttı

ENVER KALAYCIOĞLU
flashabermalatya@flashabermalatya.com.tr

 

Yüz Yüze Gelmeden Oluşan Dostluk

20.8.2019  

BESTEKÂR AYŞE PINAR KÖKSAL HANIMEFENDİNİN ARDINDAN

       Teknoloji insanları birbirinden koparıp yalnızlaştırırken, bazı alanlarda birbirine yakınlaştırma özelliğini gösteriyordu.

        Yıllar önce Facebook hesabımı açtığımda yeni bir dünyaya girmiş gibi oldum.

        Türk Sanat Musikisi hayatımın bir parçası olmuş, Malatya’daki Türk Sanat Musikisi çalışmalarına Malatya Halk Eğitim Merkezinde başlamış, daha sonra da Malatya Musiki Cemiyetinde devam etmiş bir kişi olarak, Musikimizin bestekârlarına karşı özel bir ilgisi ve saygısı olan bir kişi olmuştum.

          Facebook hesabıma sanat camiamızdan kişileri ekliyor. Onlara istek gönderiyor onlarla bir iletişim bağı kurmaya çalışıyordum. Sayfama bakan sanatçılardan bazıları da bana istek gönderip kendi sayfalarına ekliyorlardı.

           Bu mecrada Ayşe Pınar Köksal Hanımefendinin sanat camiamızdaki kişilere ekli olduğunu bestekâr olduğunu öğrendim. Arkadaşlık isteği gönderdim. Kabul etti. Kısa bir teşekkür konuşması yazdım.

           Bestekârımız, Özel İstanbul Eczacılık yüksekokulu mezunu, aynı zamanda Pet Holding in sahiplerindendi. Lavta Sanatçısıydı.

            Malatya Musiki Cemiyetimiz kuruluğu 1986 yılından itibaren büyük gelişmeler göstermiş,1997 den itibaren de çok kıymetli bestekârlarımızı söz yazarlarımızı Malatya’ya davet etmiş, bestekâr konserleri düzenlemiş, çok güzel etkinliklere imza atmıştır. 

            Bestekârlarımızdan Prof.Dr Alâeddin Yavaşça, Erol Sayan, Avni Anıl, Bilge Özgen, Suat Sayın,  Necdet Tokatlıoğlu, Zekai Tunca, Mustafa Keser, Mustafa Sağyaşar, Selami Şahin, Şair Cemal Safi,Cansın Erol gibi değerlerimizle konserler yaptık.

             Ayşe Pınar Köksal da böyle bir değerimizdi. Diğer bestekârlarımızdan farklı özellikleri vardı. Çeşitli formlarda farklı besteler yapmıştı.

              Sadece Türk Sanat Musikisi alanında beste yapmamış, marşlar özel günleri içeren besteler, opera da seslendirilecek besteler yapmış, TRT repertuarında en fazla bestesi bulunan kadın bestecimizdir.

               Ayşe Pınar Köksal 1946 yılında Adana da doğmuş, babasının memuriyeti dolaysıyla liseyi Kayseri de okumuş, daha sonra İstanbul Özel Eczacılık Yüksekokulundan mezun olmuştu.

13 yıl eczacı olarak çalıştı. Pet Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Köksal Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı yansıra Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür.

               Evli ve 2 çocuk annesidir. Eşi Prof. Dr. H. Güntekin Köksal, Kızları; Ayşe ve Zeynep Köksal’dır.

İlk müzik eğitimine 9 yaşında iken mandolin ve keman dersleri alarak başlamış, daha sonra akordeon dersleri almış, 37 yaşında iken, Veli Gerasim’den piyano dersleri aldıktan sonra ,ilk bestelerini yapmıştır.

             Türk Sanat Müziği dalındaki ilk derslerini Sadi Hoşses‘ten almış, uzun süre Yılmaz Pakalınlar ile birlikte Türk Müziği teorisi, kompozisyon, repertuar ve beste çalışmalarına devam etmiştir.

              Ayşe Pınar Köksal’ın 100’ün üzerindeki bestesinden 68 tanesi T.R.T. repertuarındadır. Birçok bestesi çok sesli Müziğe uyarlanmıştır.

               Eserleri radyo ve televizyon kanallarında ve tüm Türkiye’de çeşitli korolar tarafından seslendirilmektedir. 2000 yılında “İçimdeki Duygular” adlı bir albümü çıkmıştır.

               Ayşe Pınar Hanım kendisine sadece Pınar Köksal denilmesini daha uygun görüyordu. TRT sanatçılarımız Pınar Köksal besteleri adı altında albümler yapmışlarıdır. Örneğin, Vedat Kaptan Yurdakul, Umut Akyürek gibi sanatçılarımız.

               Pınar Köksal bestekârımızla yıllar önce oluşan dostluk neticesinde kendine ait notaları TRT konserlerini, özel konserleri, kendi çalışmalarını içeren cd,dvd  leri bana göndermişti. Malatya Musiki Cemiyetimizin bilgisayarına da aktardım. Bayağı da yer kapladı. 20 Gb den fazla…

              Malatya Musiki Cemiyeti Başkanımız Değerli Arkadaşım, Mehmet Tunç Yıldırım’la, ileriki bir zamanda Pınar Köksal Besteleri Konseri düzenlemeyi, tasarlamıştık.

               Biz Malatyalıyız biri bize bir değer verdi mi onun karşılığını en güzel şekilde vermek görevimiz. Pınar Hanım bana eserlerinin tümüne yakınını göndermiş, özel bir değer vermişti. Onun karşılığı en güzel şekilde olmalıydı.

                 Malatya’mızın eczacılarından Çekirdekzade markası ile kayısıcılık yapan Mehmet Çekirdek Ağabeyimin yanına gittim. Çok kıymetli bir bestekâr ablama içi cevizli özel bir kayısı paketi hazırlattım. Kargo ile gönderdim. Kargo alındığında Pınar Hanım arıyor teşekkürlerini iletiyordu.

                 Aslında büyütülecek bir ikram değildi. Bir hatır gönül almaydı. Pınar Hanım değerliydi. Onu vurgulamaya çalıştım.

                  Yıl 2015 günlerden 16 Mayıs Cumartesi, Malatya Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde idareciyim. Geçmişten Günümüze Malatya Ziraat Okulu Mezunları 1. Festivalini düzenlemişim. Konuk Sanatçımız Halk Musikimizin güçlü sesi hemşerimiz Selahattin Alpay Benim odamda oturuyor. Saat 13.30 gibi bir telefon çaldı. Telefonumu açtığımda güzel bir ses doğum günü şarkısını söylüyor ardı sıra doğum günümü kutluyor. Telefonun hoparlörünü açmıştım. Odamdaki tüm arkadaşlarım ve sanatçımız Selahattin Alpay zevkle dinlediler. Bu kişi Pınar Köksal Hanımdı.16 Mayıs benim doğum günümdü. Facebook tan öğrenmişti. Benim için unutulmaz bir anı unutulmaz bir sürpriz olmuştu.

                   Doğum günümü Facebook tan öğrenen öğrenci velim arkadaşım Vahap Akkoç hiç durur mu? O da bir doğum günü pastası almış, Selahattin Alpay Sahnede iken doğum günümün kutlanmasını sağlamıştı.

                     Pınar Hanım… Benim için sadece bir bestekâr değil, bana değer veren bir ablamdı. Zaman zaman konuştuğumuzda çocuklarımın İşlerinin İstanbul’da olduğundan söz etmiştim. Eşimle birlikte çocuklarımızın yanlarına gittiğimiz olduğunu söylemiştim.

                      Bana şöyle demişti. İstanbul’daki yalımızda sizleri misafir etmek istiyorum. Şayet işlerim olup gelemezsem oradaki görevliler sizlerle ilgilenir. Misafirim olursanız memnun olurum onur duyarım demişti. Pınar Ablamızın bizlere verdiği özel değerdi.

                     14 Ağustos 2019 Kurban Bayramı öğlen vakti evden misafirler çıkmış, saat 12.05 fırsatını bulup Pınar Ablamızı aradım.

                      Kurban Bayramını kutladım.

                      Nasılsınız dediğimde hiç iyi değilim hala yatıyorum. Üç ay önce ameliyat oldum. Hâlâ düzelemedim. Şifalar diledim. Geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Bizim gençleri sordu. Kısa bilgiler verdim. Bir dakika 30 saniye kadar konuşmuştuk.

                      Bilemezdim son konuşmam oluğunu 19 Ağustos günü Facebookta bir haber okudum. Bestekârımız Turhan Taşan Hocamız Paylaşmıştı. Pınar Köksal saat 15.00 de tedavi görmekte olduğu Ankara Güven Hastanesinde vefat etti.

                      Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Nurlar içeresinde yatsın. Rabbim ailesine sabırlar versin. Sanat camiamızın başı sağ olsun.

                       Yüz yüze gelmeden bir dostluk oluşmuş, yüz yüze gelmeden bitmişti.

                                                                                                               Saygılarımla

                                                                                                          Enver KALAYCIOĞLU

 

             

 Toplam 1377 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Şair yazar Tülay Aslan 30.1.2020 16:43:03
Harika bir köşe yazılarınızı takip ediyorum Tebrikler.Başarılarınızın devamını dilerim.
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Uzun yıllardır şıklığına ve konforuna önem veren kadınlar tarafından en çok tercih edilen ayakkabı ü
Kaliteli Kadın Çizme
Erkek İç Çamaşırı
Erkek Giyim Markaları
Tişört Ürünleri
Disco Tayt Modelleri
Vali Vasip Şahin İç İşleri Ba
Her Yere Polislerin Yetişmesi
Malatya’da Çekilecek Olan Film
Eski Başkan Erkoç’tan Eleştiri
Battalgazi Belediyesi Vezneler
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.