14 Aralik 2019 Cumartesi

Milletvekili Fendoğlu MHP Grubu Adına Konuştu Vali Baruş, Doğanşehir’de Kurum Yetkilileri ve Muhtarları Bir Araya Getirdi Alpaslan:Tüm Çocuklar Özeldir AK Kadınlardan Malatya’da el emekleri çarşısı Güder: Kırsal Bölgenin Dezavantajlarını Ortadan Kaldırıyoruz” Çalıntı Motosiklet ile Aranan Bir Şahıs Yakalandı 'Yeşilyurt İçin Birlikte Karar Verelim' Taraftar Derneğinden Başkan Gürkan’a Ziyaret GEZEN TAVUKLAR...(Atilla Kantarcı Yazdı ) Fendoğlu’ndan Hekimhan’a Doğalgaz Talebi

ENVER KALAYCIOĞLU
flashabermalatya@flashabermalatya.com.tr

 

Malatya’nın Eski ve Yeni Kurban Bayramları

10.8.2019  

(NELER KAZANDIK NELER KAYBETTİK)

  Rast Makamında bir şarkı çalıyordu.

Saçının Tellerine Gönlümü Taktı Kader

Önce Elimden Tuttu Sonra Bıraktı Kader

Bir Çift Yeşil Göz İçin Ömrümü Yaktı Kader

Önce Elimden Tuttu Sonra Bıraktı Kader

          Beste: Selahattin İnal

           Söz: Tarık Hatusil

           1970 li yıllarından başında ve ortalarında çok popüler olan bu şarkı bizi eskilere götürmüştü.

            Eskinin güzelliklerine takıp, adeta elimizden tutmuş bizleri eski ile hemhal etmişti. Hele o dostluklar samimiyetler komşuluk ilişkileri hatırlanınca bir çift yeşil gözün etkilemesi gibi etkilemişti. Sonra da getirip günümüze bırakmıştı.

             Sülalesi yedi kuşak kasap olan bir ailenin çocuğu olmak, kasaplık mesleğini en ince noktalarına kadar bilmek, çocukluğunda ve gençliğinde uygulama imkânı bulmak, benim için bir şans olsa gerek.

              Eski Terminalin yan tarafında çevre yolunun, sanayii kavşağının altında kalan eski mezbahanda, sabah ezanından sonra başlayan hayvan kesimleri Besnili Sallah Bekir’in Bismillah Allahüekber nidalarıyla müthiş bir ivme kazanıyor, koyun keçi sığır türü kasaplara ait hayvanlar tek tek kesiliyordu.

                Kurban Bayramında her ne kadar kurban kesilse de bazı aileler yine de evlerine et alıyorlardı. Genelde kurban kesmeye imkânı olmayıp et almaya imkânı olan aileler birkaç kilogram et alıp evlerinin et ihtiyaçlarını gideriyorlardı.

                  Bu kural bugün de değişmedi.

                  Kurban bayramından on gün, on beş gün hatta bir ay önce başlayan kurbanlık alma konusu bu günde geçmişte olduğu gibi aynı; peki ne değişti mekân değişti imkân değişti şartlar değişti.

                   Malatya’nın eski evleri genelde bahçeli olduğundan Kurban Bayramından belirli süre önce alınan kurbanlıklar bahçede belirli süre beslenir, bayram günün de kesilirdi.

                    Bu günde hangi besiden alınmışsa orada kurbanlık bayrama kadar bekler besi sahibinin işletme sahibin verdiği sıraya göre bayram günü kasap ekipleri tarafından kesilir.

                     Büyük işletme sahipleri veya bazı işletmeler, iki çeşit kasap ekibi çalıştırmaktalar, birinci ekip kesim, keser yüzer karkas halinde bırakır. İkinci ekip ise tezgâhtar ekiptir. Etleri kemiğinden ayırır pay eder verir. Kaç ortaklı ekipse etleri ortak sayısına göre ayırır ortakların istekleri doğrultusunda pay eder. Bu ekiplerin bir üst düzeyi daha var onlarda payları poşetler, dağıtılacak şekle getirir. Kurban sahibine kendi yiyeceğini aldıktan sonra, geriye kalanını dağıtması kalır. Kurban işini organize eden büyük market zincirleri kurban hisselerini paylara bölüp kişi adına koli oluşturup kişilere teslim ederler.

                          Velhasıl teknoloji gelişti. Kasaplık daha modern hale geldi. Bazı büyük işletmeler neredeyse tam bir mezbaha sistemini oturtmuş, insanlara daha güzel hizmet vermekteler.

                           Eskiden herkesin bahçesinde kurban kesilir. Her taraf kokuya giderdi. Bu gün belediyeler kesim yerleri belirlemiş kurbanlıklar orada kesildiği için her taraf kokuya gitmiyor. Genelde mahalle aralarındaki oto yıkama noktaları kurban kesim yeri olarak belirlenmiş, eskisi gibi hayvanın iç organlarının kokusu olmuyor.

                            Hayvan pazarına kesim yerleri oluşturulmuş, belediye şirketleri bünyesinde kasaplar çalıştırılmakta, belirli ücret dâhilinde hizmet verilmektedir.

                             Eskiden Malatya merkezde bir tane mezbaha var. O da çevre yolunun altında kalan belediyeye ait mezbaha idi.

                              Şimdi belediye imkânlarının dışında özel mezbahanalar var. Malet ,Asis Et gibi. Bu kurumlar mezbaha hizmetlerini vermekteler.

                               Merhum Talat  Marasalı  Ağabey  tarafından satın alınan Malatya et kombinası Malet yıllardır kasaplara ve kurban sahiplerine hizmet vermektedir.

                                Değerli Arkadaşım, meslektaşım İsmet Narinç, kasap pazarının bütün sıkıntılarını yaşamış, kasapların dertlerine hemhal olacak bir mezbahana yapmış Asis Et ismini vermiş, Malatya’mıza en güzel şekilde hizmetler vermektedir.

                                İster gidip Asis Et işletmesinden kurbanlık alınız, isterse dışarıdan alıp götürünüz. Belirli sıra dâhilinde kurbanlığınız kesilmekte güzel hizmet verilmektedir.

                                Birde şunu belirteyim ki, hayvandan anlamayanlar canlı kilo aldıkları için de pek yanılmamaktadırlar.

                                Burada okuyucum bana şöyle diyebilir. İsmet Narinç’e meslektaşım dediniz. Siz Eğitimcisiniz, o kasap pazarından yetişmiş bir kişi nereden meslektaşınız oluyor.

                                 Değerli okuyucularım benim sülale mesleğim kasaplık olduğu için, kasaplık mesleğini de yaptığım en ince ayrıntılarına kadar bildiğim için meslektaşım diyorum.

                                  İsmet Narinç için şunu diyebilirim. Türkiye’nin en iyi sakatat uzmanlarından biridir.

                      Eskiden Koçlar alınır. Herkes koç kesmeye yeltenirdi. Sığır eti pek rağbet görmezdi. Çok az kişi tosun, düve keser paylaşırdı. Bu gün imkânı olan çoğunluk tosun ve düveyi tercih ediyor.

                       Tosun ve düvenin kurbanlık olabilmesi için kapak atma söz konusu, iki yaşını dolduran tosun ve düvelerde öndeki iki süt dişleri düşer yerine iki ana diş çıkar bu konumdaki tosun ve düvelere kapak atmış denir. Kapak atmayan tosun ve düveler kurban edilemez.

                         Eskiden bu kadar vakıf dernek yoktu. Kurban organizasyonu yoktu. Kurban derileri üç şekilde değerlendirilirdi.

                          Birincisi, Türk Hava Kurumuna verilir.

                           İkincisi, Mahalle Camisine verilir.

                           Üçüncüsü, dericilere satılır parası fakire verilir.

                            Günümüzde bayağı dernek vakıf kurban organizasyonu yapıyor. Yurt içi ve yurt dışı kurban kesimi.   Bunlar içerisinde devlete bağlı vakıf ve dernekler de var. Çok güzel hizmetler veriliyor.

                            Güvendiğiniz inandığınız içinize sinen vakıf ve derneklere bağışta bulunabilirsiniz.

                            Allah hayırlarınızı kurbanlarınızı kabul ve makbul eylesin.

                            İyi bayramlar diliyor saygılar sunuyorum.

 

                                                                                       Enver KALAYCIOĞLU     

 

 

 

 Toplam 469 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Öğrenci Velileri Biraz Daha Duyarlı olmalı

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
15 Temmuz Milli İrade Ocakları Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Alpaslan,” Ülkemizin geleceği olacak
Alpaslan:Tüm Çocuklar Özeldir
Milletvekili Fendoğlu MHP Gru
Vali Baruş, Doğanşehir’de Kuru
AK Kadınlardan Malatya’da el
Güder: Kırsal Bölgenin Dezavan
Çalıntı Motosiklet ile Aranan
'Yeşilyurt İçin Birlikte Karar
Taraftar Derneğinden Başkan Gü
GEZEN TAVUKLAR...(Atilla Kanta
Fendoğlu’ndan Hekimhan’a Doğal
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.