31 Mayıs 2020 Pazar

Vali Vasip Şahin İç İşleri Bakanı mı Oluyor? Her Yere Polislerin Yetişmesi Mümkün Değil!!! Malatya’da Çekilecek Olan Filmin Yönetmeni Çetin, Başkan Güder’i Ziyaret Etti Eski Başkan Erkoç’tan Eleştirilere Sert Tepki Battalgazi Belediyesi Veznelerinde Vergi Yoğunluğu 65 yaş ve üstü yasağının tamamen kalkacağı tarih belli oldu Rektör Prof. Dr. Karabulut: “Sağlıklı gelecek için, önceliğimiz sağlığınızdır” Battalgazi Sosyal Tesisleri 1 Haziran’da Hizmete Başlıyor Ağbaba’dan ESOB’a Ziyaret Büyükşehir, Cuma Namazına Gelenlere Maske Dağıttı

NURETTİN KONAKLI
nkonakli44@gmail.com

 

Sayın Gürkan’ın Konaklı Ayakkabı’yı Sahiplenmesini Bekliyoruz

9.7.2019  

Geride bıraktığımız Türkiye mahalli idareler seçimleri için yapılan araştırmalarda halkın belediyelerden beklentilerinin değiştiği görüldü. Fiziki yapılaşmayı öngören projeler yerine sosyal hayatla ilgili, sağlıklı yaşamla ilgili, çocuk ve yaşlıların yaşamları ile ilgili, engellilerle ilgili, hayvanların korunması ile ilgili, gençlerin hayata uyumu, şiddetten korunması, eğitime katkı, spora destek, iş ve istihdam ile ilgili sosyal belediyecilik beklentilerin öne çıktığı görülmüştür. Gelişmiş bölgelerde fiziki proje ve yapılanmalar belediyelerin normal yapması gereken işler kategorisinde yer almıştır.

Nitekim uygulamaları başarılı bulunan belediyelerinde; eğitim, sağlık, kültür, spor, sosyal hizmet, istihdam, güvenlik gibi hayata ilişkin konulardaki çalışmaları  başarılı projeler olarak sıralanmaktadır. Bu itibarla Malatya’da uyuyan bir istihdam merkezini çiçeği burnunda Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’ın dikkatine bir hayırlı olsun projesi olarak sunmak istiyorum.

Benim yüksek lisans tezim deri mamulleri ve ayakkabı konusundadır. Bu vesile ile Ankara’daki ayakkabıcı imalatçılarının önemli bir kısmını bizzat yerinde inceleme imkânım oldu. 2007 yılında MEB Strateji Geliştirme Başkanı görevimle ilgili Malatya Doğanşehir Anadolu Lisesini gezerken depoda ayakkabı imalat makinalarını âtıl halde gördüm. Konuyu günün Valisi (Osman Derya Kadıoğlu) ile paylaşıp, Valilik (İl Milli Eğitim müdürlüğü HEM), Konak Belediyesi (Başkan Kadir Mutlu) ve Konaklı ihtiyaçlı bu işte varız diyen üç genç (Ahmet Erdoğan, Ali Sezer, Salih Sezer) unvan ve marka isimi sonradan Konaklı Ayakkabı olacak ortaklıkta bir sözleşme yaptık. Konak Belediyesinin tahsis ettiği yere Doğanşehir’deki günün HEM Müdürü Dursun Ergen’in de yardımıyla ayakkabı imalat makinaları taşındı. Çorum İskilip Metin Alkan HEM (MAHEM)’den üç tecrübeli usta öğretici görevli gelerek makinaların yerleştirilmesi, bakımı, çalıştırılması, ayakkabı modelleri, kalıbı, saya dikimi gibi konularda desteklerini verdiler. İlk deneme imalatlarda başarı ve heyecan yakalandı.

Yine 2007 yılında Başkanı olduğum Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK)’ın hazırladığı ve ilk SGK primlerini karşıladığı iki adet proje o günkü İŞKUR Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, daha sonra MYK Başkanı olan hemşerimiz Bayram Akbaş’ında destekleriyle ÖSDP- 1 ve 2 kapsamında 24 kişiye kurs açıldı. Ayakkabıcılık mesleğimize elaman yetiştirip bunları sanayiye göndererek iş imkânı sağlamanın yolunu açtık ve heyecanını yaşadık.

Yapılan ayakkabılar ilk başlarda Ankara, İstanbul, İzmir, Malatya illerine amatör satışlar yapıldı. Daha sonra Konaklı Ayakkabı kendi imkanları ile İŞKUR’la 5 kurs daha açıp ihtiyaçlı, bazıları engelli gençlere iş ve meslek kazandırıldı. Hatta günün Valisi Sayın Ulvi Saran’nın talimatıyla yok olmaya yüz tutan meslekler kapsamında tahta çivili yemeni ayakkabı kursu da açıldı. Bugün buradan eğitim almış 150 dolayındaki insanımız çeşitli ayakkabı fabrika ve atölyelerinde çalışma imkanına kavuştu.

Konaklı Ayakkabı atölyesi 2012 yılına kadar Malatya Merkez Halk Eğitim Merkez’inde yürütülürken, bundan sonra Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi’ne (çıraklık okuluna) devredildi. Bir zamanlar 1 öğretmen, 6 usta öğretici burada görev yaparken, bugün atölyede 2 makine teknoloji öğretmeni (açık öğretim lisesi), 1 usta öğretici ile hayatiyetini devam ettirmeye çalışmaktadır. Şu anda okulda müdür değiştiğinden dolayı ayakkabı imalatına ara verilmiştir.

Yine 2012 yılında bu atölye içinde Açık Öğretim Meslek Lisesi Ayakkabıcılık Bölümü açıldı. Buradan mezun olan öğrencilerden 2 kişi MSB 8. Ana Bakım Merkezinde Saraç olarak iş başı yaptılar. 1 öğrencimizde MSB Elâzığ Ana Bakım Merkezinde Saraç olarak iş başı yapmayı beklemektedir.  Şu anda Okula 20’ye yakın lisede okuyan öğrenci devam etmektedir. Bugüne kadar 468 kişi açık öğretim dahil ayakkabıcılık mesleki eğitim kurslarından yararlanmıştır. Ayrıca bu Merkezde ayakkabı kalfalık ve ustalık sınavları yapılmaktadır.

İŞKUR, Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi ve Öz Dallar Ayakkabı Fabrikası arasında bir protokol yapılarak fabrikada işe alınan kişilere işe başlamadan önce Okulda eğitim verildikten sonra fabrikada çalışmaya başlamaktadırlar.

Bu ayakkabıcılık Okulu ve kursları Halk Eğitim Merkezi Döner Sermaye kapsamında ayakkabı üretimine devam etmiş ve yapılan çeşitli ürünler Halk Eğitim Merkezi standında ve çıraklık okulu raflarında satışları yapılmıştır. Bu çalışmalar bilenlerce memnuniyetle karşılanmıştır. Aynı zamanda Malatya Belediyesi itfaiye, zabıta, personeline ayakkabı yapılmıştır. Ankara İtfaiye Daire Başkanlığına hemşerimiz Sn, Ceyhun Karakuş’unda destekleriyle 800 çift kışlık bot ve 800 çift yazlık ayakkabı yapılıp teslim edilmiştir. Ayakkabılarımız beğenilmiştir. Yeşilyurt Kaymakamlığı belirli zamanlarda ihtiyacı olan çocuklar için bot yaptırıp dağıtmıştır. 

Bilgi için ifade etmek gerekirse bugün aynı makine ve ekipmanlara sahip Çorum Metin Alkan İskilip Halk Eğitim Merkezi ayakkabı bölümünde 12 usta öğretici ile 50 çalışan kursiyer istihdam edilerek bay, bayan yazlık ve kışlık türünde ayakkabı üretilmektedir. Yapılması gereken İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyemizden ilgili görevlilerin gidip MAHEM ayakkabı üretimini İskilip’te yerinde görüp Konaklı Ayakkabı ’da aynısını uygulamalarıdır.

Konaklı Ayakkabı atölyemizle ilgili gelinen nokta üretimden anlayan bir elin sahipliği beklenmektedir. Bence bu el Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığıdır. Dolaysıyla eğitimi, üretimi ve istihdamı çok iyi bilen değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın, Selahattin Gürkan Başkanımızın bu işi sahiplenmesi en büyük beklentidir. Sonuç olarak;

Yapılması gereken; bu atölyenin Valilikle yapılacak protokolle Büyükşehir bünyesine alınıp, usta öğreticilerin ücreti karşılanıp, çalışma ve kurs saati sınırlamasını kaldırıp üretim ve istihdamı artırmaktır. Yine Konaklı Ayakkabı Atölyesi’nin tam karşısındaki eski Konak itfaiye binası depo olarak kullanılıyor, bu deponun bu ayakkabı imalatına tahsis edilerek bu iş ve istihdam merkezi geliştirilmeli ve büyütülmelidir. Zaten bugünkü yerde Büyükşehir’in mülkiyetindedir.

Üretimi sürdürmek ve kaliteli hale getirmek için Büyükşehir ve diğer belediyelerimiz, kaymakamlıklar sosyal yardım olarak dağıtacakları ayakkabıları, iş ayakkabılarını burada yaptırıp maliyetine dağıtabilirler. Üretim malzemelerini alıp burada imal ettirebilirler. Hapishanede mahkumlara kurs açılabilir. Burada imal ettirilen ayakkabılar Esenlik mağazalarında satılabilir. Bu üretim yerine el atılması halinde üç ay içinde üretim ve istihdam için olumlu sonuçları görülecektir.

Duamız Allah Gürkan Başkanımıza ve ekibine bu gibi sosyal projelerle iş ve istihdam artırıcı hayırlı hizmetler yapmayı ihsan eylesin.

 Toplam 2648 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Ahmet ERDOĞAN 11.7.2019 09:34:09
Sayın Nurettin KONAKLI çok kıymetli abimiz emeğinize sağlık malatyamız için bir çivi çakandan allah razı olsun malatyamıza senin emeğin çoktur.bu mevcut atölyenin belediyemize sosyal, kültürel değer katacağına inanıyorum büyükşehir belediye başkanı sayın Selahattin Gürkan bey,in ayakkabı atölyesi hem sektöre eleman ihtiyacını giderecek hemde issiz gençlere ekmek kapısı olacaktır inşallah saygılarımla
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Uzun yıllardır şıklığına ve konforuna önem veren kadınlar tarafından en çok tercih edilen ayakkabı ü
Kaliteli Kadın Çizme
Erkek İç Çamaşırı
Erkek Giyim Markaları
Tişört Ürünleri
Disco Tayt Modelleri
Vali Vasip Şahin İç İşleri Ba
Her Yere Polislerin Yetişmesi
Malatya’da Çekilecek Olan Film
Eski Başkan Erkoç’tan Eleştiri
Battalgazi Belediyesi Vezneler
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.