19 Eylul 2019 Perşembe

Ak Parti'de Kongre Süreci Başlıyor Turgut Özal Üniversitesi Ufkunu Genişletiyor Başkan Gürkan, Doğanyol ilçesinde incelemelerde bulundu ''Yeşilyurt’umuz Günden Güne Büyüyor, Gelişiyor'' ''11 Milyon Fidan Dikim Etkinliği'' Düzenlenecek Tiyatro Emek Ödülü Konakçı’ya Verildi Muhtar Dernek Başkanlarından Vali Baruş’a Ziyaret Ahi Heyeti Vali Baruş’u Ziyaret Etti Şehit ve Gazi Derneklerinden Vali Baruş’a Ziyaret Gürkan: Malatya Türkiye’ye Rol Model Olacak

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

EĞİTİM, İNSAN ve MALATYA

11.6.2019  

İnsanın yetiştirilmesini sağlayan toplumsal kurum eğitimdir. Beşikten mezara kadar devam ettiği için de insan hayatının en etkileyici boyutlarından birini eğitim temsil etmektedir.

Günümüz dünyası elli yıl öncesinin dünyası gibi değildir. O zamanlar fabrikasyon veya seri üretim gelişmişliğin ölçütü oluyordu. Bugün artık nitelikli eğitim ile güçlendirilmiş insan kaynağı odak noktasını temsil etmektedir.

Siz ne ölçüde dünyada var olan rekabet ortamına uygun birey yetiştirmişsiniz, bu önem arz etmektedir. İnsanınızın anlaması ve algılaması nerelerdedir, anlamlandırma kabiliyeti ne durumdadır, farkındalık düzeyi yeterli midir gibi sorularla ifadesini bulacak bir yetiştirilmiş insan kapasitesi dünyada toplumlara yer kazandırmaktadır.

Bugün Malatya ile ilgili eğitim istatistiklerini analiz eden Sayın Orhan Tuğrulca’nın yazısını okuyunca, her ne hikmetse, hiç şaşırmadım. Malatya’nın bazı noktalardaki pozisyonunun oldukça gerilerde olduğunu net olarak anlatan bu yazının, alarm vaziyetinde bir eğitimin mevcut olduğunu bize anlattığını göstermesinden dolayı Sayın Tuğrulca’ya teşekkür ediyoruz. Eğer YÖK’e dayandırılan bu araştırmada eksik görülen yönler varsa, eksiği görenlerin, eksikleri tamamlamaları vicdani ve vatani bir görevdir dersek yanılmış olmayız.

Eğitim düzeyi ve eğitime verilen değerin her geçen gün dip seviyelere yaklaştığı Malatya’nın eskiden sürekli insan yetiştiren bir fabrika gibi olmasına rağmen, şimdilerde bu havadan her geçen gün uzaklaşmasının sosyolojik gerekçelere dayalı olduğunu öne sürmek yanlış olmayacaktır. Her şeyden önce, insanlarda eğitimle kalkınma bilincinin daha üst seviyelerde olduğu bir Malatya’dan, kestirme yollarla para kazanma zihniyetinin eğitimi ezdiği bir Malatya’ya aşağıya doğru bir ivmenin baş gösterdiği dikkatlerden kaçmamaktadır. İnsanların eğitimin zahmetli ve uzun süren serüvenine girişmekten her geçen gün uzaklaştığına tanık olmak üzüntü verici gelişmelerden olmaktadır.

Sektörel bazda her sektörün yetişmiş insan temin etme sorunu yaşayıp da, basit denilen iş türlerine olan talebin her zaman artması da eğitim kurumunun yaşamış olduğu krizin bir başka güçlü tayin edicisi olduğu açıktır. Teknik lise mezunlarının bile çıra ile arandığı ama niteliksiz işgücü talebinin arzdan çok fazla olduğu iller arasında olan Malatya’nın bu durumunun nedeni de eğitimin ihtiyaç karşılayıcı olamayışıdır.

Özellikle zaten bu gerekçelerle devamlı azalan nitelikli ve eğitilmiş insan kapasitesinin sürekli beyin göçüne maruz kaldığı memleketimizde, sorunun temelinde kendi yetişmiş insanını göçe zorlama zihniyetinin etkili olduğu bir realitedir. Giden insanların bir tanesinin yerini tutamayacak binlerle insan gelmesi çok anlamlı olmayacaktır. Hem mali hem de sosyal bakımdan beyin göçü kentimizi için için eritmektedir. Hiçkimse bunun etkili olmadığını söyleyemez.

Gidenleri bir anımsayalım: Fahri Kayahan, Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Suat Aslanboğa gibi isimler. Özellikle kahrede kahrede insanından. Malatya’daki çevresinden ve işinin egemen güçlerinden kaçan ve bir daha asla geri dönmek istemeyen güçlü insanların başka yerlerde yıldızlaşması basit bir mesele değildir. Kendi memleketini ölesiye sevip de dışarı açılmak zorunda kalan o kadar kalbur üstü insanımız mevcut ki, bu bir zenginlik gibi görünse de, aslında, kaybın ifadesidir.

Bütün Malatyalılar düşünsün Malatyalı olsun ya da olmasın kaç üst düzey insan emekli olduktan sonra Malatya’yı terketmemiştir? Gidip dışarıda yücelmeden değer verilen ve içerideyken sevilen kaç kişi olmuştur? Prof. Dr. Sezai Yılmaz Malatya’da başardıklarını Antalya, Denizli veya Bursa’da başarsa acaba nerelerde olurdu? İstanbul’da başarsa nerelerde olurdu? Memleketinin içinden geçerken gözümü bağlayın diyen Fahri Kayahan Malatya’da kalsa Atatürk’ün huzurunda konser verebilir miydi?

Biraz mantığı ters tarafa döndürerek soruları soralım: Bir İsmet Yalvaç, bir Remzi Hayta İstanbul ya da Ankara’da gazetecilik yapsa nerelerde olurdu? Bir Hülya Kaya İstanbul ya da Ankara’da programcılık yapsa nerelerde olurdu? Bir Ali Helvacı Malatya’ya yaptıklarını herhangi bir Batı şehrine yapmış olsaydı nerelerde olurdu? Bir Mevlüt Aslanoğlu Malatya için çırpındığı gibi başka bir yer için çırpınan vekil modeli olsa nerelerde olurdu? Mehmet Fendoğlu gibi vekilliği başka iller için yapan bir vekil daha fazla ses getirmez miydi? Bir Hayati Palancı ve Bir Ali Ravcı’ya tahammül edilse Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal’ın yerini alamaz mıydı? Münir Erkal, Reşat Erdoğan, Hasan Celal Güzel, Selahattin Alpay, Mehmet Balaman, Cemal Öztaş,

KENDİMİ SÖYLEMİYORUM. ONU İNSANIMIZIN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM.

Unutmayalım kendi değerlilerini itibarsızlaştıranlar her şeyden önce kendi değerlerini kaybederler ve değersiz olurlar.

 Toplam 346 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


KAYBEDEN BEN DEĞİLİM

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ, partilerinde ekim ayında başlayacak kongre süreciyle beraber t
Ak Parti'de Kongre Süreci Başl
Turgut Özal Üniversitesi Ufkun
Başkan Gürkan, Doğanyol ilçesi
''Yeşilyurt’umuz Günden Güne B
''11 Milyon Fidan Dikim Etkinl
Tiyatro Emek Ödülü Konakçı’ya
Muhtar Dernek Başkanlarından V
Ahi Heyeti Vali Baruş’u Ziyare
Şehit ve Gazi Derneklerinden V
Gürkan: Malatya Türkiye’ye Rol
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.