21 Agustos 2019 Çarşamba

Arınç, ''İlk Sıralarda Yer Alan Bir Başarıdır'' MAGEF Yaz Kuran Kursu Öğrencileri için Gezi Düzenledi Teşekkür Bülent Arınç’tan Başkan Gürkan’a ziyaret Hürriyet Parkı’ndaki 39 Ağaç neden kurudu ? Ağbaba: ''Satılmayan Şeker Arazisine Villa Diktiler'' Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Arınç Malatya Valiliğini Ziyaret Etti Başkan Çınar, Tecde'de Yol Yenileme ve Park Çalışmalarını İnceledi Başhekim Prof. Dr. Aktürk, Başkan Güder İle Biraraya Geldi Çalık, ''Kapalı devre sulama sistemini önemsiyoruz''

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

Akademik Etkinlikler

12.3.2019  

Akademik yaşamın vazgeçilmezlerinden olan akademik etkinlikler sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada var olan ve belirli kıstaslara oturtulmuş çalışmalardır.

Sanki Türkiye’de bu belirli kıstaslar mevzusu sıkıntılı gibi durmaktadır. Ölçütleri olmayan ya da hiçbir ölçüte uymayan ve sırf insanların yükselme duygularını sömürerek gelişim kaydetmek isteyen yapılar sakıncalı durumdadır. Oysa bilim ölçütsüz ve ölçüsüz olmaz. Bilimsel etkinliklerin de ölçüsüz ve ölçütsüz varlığını sürdürebilmesi mümkün değildir.

Yapılan bilimsel etkinliklerde ücret alınıp alınmamasına göre kurgulanan bir değerlendirme eksik olacaktır. Ama alınan ücret ile yapılan hizmet arasındaki ilişkiler analiz edilirse, reel etkinlik yapılıp yapılmadığına dikkat edilirse, etkinliklerden elde edilen faydanın nerelere harcandığına bakılırsa, yayın etiğine uygun hareket edilip edilmediğine dikkat edilirse, insanların aldatılıp aldatılmadığı durumu analiz edilirse daha doğru bir değerlendirme yapılabilmiş olacaktır.

Bilim insanı kimliğine zarar verecek ve etik dışı olarak görülebilecek uygulamaları kabul etmek elbette doğru olmayacaktır. Eğer kabul edilir ve göz yumulursa, yapılan bir dizi yanlışlara ortak olunacaktır. Bu sebeple, akademik etkinliklerin bilimin namusu diye nitelendirilen etik ilkelere uygun bir biçimde dizayn edilmesi gereklidir ve bunun da kontrollerle ve akredite sistemleriyle test edilebilmesi elzemdir.

Hem yayıncılık hem de kongre-konferans-sempozyum etkinlikleri organizasyonu yapmak bugün ülkemizde artık bir kültür ve turizm sektörü haline gelmiştir. Bir sektör haline gelmiş bir olguyu yok saymak doğru bir yaklaşım değildir. Ama standartlarının yükselmesini temin etmek, dünyadaki örneklerine paralel hale getirmeye zorlamak elbette daha doğru bir adım olacaktır.

Hem yükselmede elde edilecek puanların kullanımı hem de akademik teşvik ödeneğinin varlığı ülkemizdeki akademik etkinlikler gerçeğinin ivme kazanmasını temin etmiştir. Son dört, beş yılda sayısı artmış ama kalitesinin yükselmesini de zorlayan çeşitli organizasyonlar yaşamda varlığını pekiştirmeye başlamıştır. Bu durumun sektör içerisinde kalpazanların oluşumunu tetiklediği gibi, kamu yararına hizmet üreten doğru aktörlerin de yer tutmasını beraberinde getirdiği söylenebilir.

Bu, aslında, önemli oranda akademik etkinlik organizaesinde bir enflasyon anlamına gelmektedir. Doğaldır ki, enflasyonlar da önlemleri beraberinde getirmektedir. Eğer önlem alınmazsa, karaborsacıların piyasaya hakim olmasına benzer bir biçimde akademik etkinlik kalpazanlarının hakimiyetinde bir sektör ile başbaşa kalınması kaçınılmaz olacaktır. Tedbirlerin alınmasını bir akademisyen olarak desteklemekteyim.

Doğru ve dürüst olarak, standartlara uygun bir biçimde hareket etmeyen ve etik ilkeleri ihlal eden uygulamaları içeren organizasyonların sona erdirilmesi çok doğru bir adım olacaktır. Beslendikleri kaynakları kurutmadığınız takdirde, kamu otoritesi olarak rolünüzü doğru üstlenmemiş olacaksınız.

Uluslararası kriterlere göre çalışan, kamu yararına burslar veren, sistemine dahil ettikleri eğitimli insangücüne bilgisini uygulama imkanı veren, uluslararası etkileşime doğrudan katkıda bulunan, uluslararası katılımlı projeler yürüten ve destekleyen, devletin belirlediği ilekelere göre kendini uyarlayan, ülkemizi dış dünyada tanıtacak dış paydaşlarla beraber yürütülen etkinliklere sahip kuruluş ve organizasyonları  desteklemek ve özellikle gelişimini teşvik etmek esas gerekli olandır. Eğer bu vizyonla markalaşmış kurumlar var ise, bunların birer Global Türk Markası olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bir anda binlerce yabancı insanla sürekli ve periyodik ilişki kurabilen ve yetenekli olan insanların bu hususta da önünü açmak bir memleket meselesidir.

Şahsen kendim de yukarıda belirttiğim ilkeler çerçevesinde çalışan kuruluşlara destek olmaya devam edeceğim ancak ilke ihlali yapanlar ile birlikte olmayacağımı beyan etmek istiyorum.

Gelecek bir tasarımdır. Kendi geleceğini tasarlayamayan birey, grup ve toplumlar başkalarının tasarımının sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaklardır.

 Toplam 3627 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Malatya programı ka
Arınç, ''İlk Sıralarda Yer Ala
Teşekkür
MAGEF Yaz Kuran Kursu Öğrencil
Adidas Süperstar Ürünleri görd
Abiye Modelleri
Mavi Pantolon Kombinleri Erkek
Bülent Arınç’tan Başkan Gürkan
Ağbaba: ''Satılmayan Şeker Ara
Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Arı
Başkan Çınar, Tecde'de Yol Yen
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.