19 Subat 2020 Çarşamba

Duran Ailesinin Acı Günü Milletvekili Fendoğlu: Esnafın Kredi Taleplerine Kolaylık Sağlansın MTܒde 'Gençlik, Şuur, Özgüven ve İletişim” konulu Konferans düzenlendi Güder :Depremzedeler İçin Elimizden Gelen Herşeyi Yapmaya Devam Edeceğiz MASKİ çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor “Yaşlılarımıza Her Zaman Minnet Ve Şükran Duyuyoruz” Vali Baruş Selçuklu Ortaokulunu ve Niyazi Mısri İlkokulunu Ziyaret Etti Bir Şahsı zorla Alıkoyan İki Kişi Jandarma Tarafından Yakalandı Narkotik Polisinden Torbacı Operasyonu Malatya Emniyeti Suçlulara Göz Açtırmıyor

ENVER KALAYCIOĞLU
flashabermalatya@flashabermalatya.com.tr

 

AKPINAR’IN SALATACILARI

9.3.2019  

Yıllar ne çabuk geçti diyene kadar yılların ne çabuk gelip, geçtiğini görmekteyiz.

 Malatya’nın ilk ticari merkezi olan Akpınar, içerisinde çok anıları barındırmış, yan tarafında yer alan salatacılarda; Akpınar’ın güzelliklerini, zavallılıklarını masumiyetini kendi içerisinde bir sır gibi saklamış, kimseyle paylaşmamıştır. Yıllar sonra bu anıların tek tek paylaşıldığını görmekteyiz.

Sabahın erken saatlerinde köyünden çıkıp, Malatya merkeze yoğurt getiren yakın köylere mensup kişilerin yoğurtlarını sattıktan sonra, salatacılara uğrayıp, günün şartlarına göre salata, cacık, yumurta ekmek gibi yiyeceklerle ekonomik olarak karınlarını doyurduklarını bilmekteyiz.

Meslektaşım, Rahmetli okul müdürüm, Sinanlı Ali Karahan bir anısını şöyle anlatırdı. Lisede okuyorum, Malatya merkeze geldiğim bazı günler köyden sitillerle yoğurt getirir onları satardım. Sattığım yoğurtların parasının bir kısmını aileme verir. Bir kısmını da kendime harçlık yapardım. Öğrenciyim gidip lokanta da yemek yeme bütçem yok, bir yerde bir tas çorba içersem karnımı doyurursam benden kahramanı yoktu. Benim için en uygun en ekonomik yer, Akpınar’ın Salatacıları oraya gider mevsimine göre karnımı doyururdum. Kışın yumurta salatası, yazın cacık ekmek, üzüm ekmek veya domates salatası ekmek, benim için dünyanın en lezzetli yemekleriydi. Bugün hangi yemeği yersem yiyeyim o lezzeti bulamıyorum derdi.

Malatya’da o tarihlerde fazla lüks otel yoktu. En kabadayısı iki yıldızlı oteller, üç yıldız bile zor verirdiniz. Temizdi güzeldi ama lükslüğü yoktu. Malatya Palas, Şeker Palas, Malatya Park Otel, Kantar Palas, Çiçek Palas gibi bilinen oteller vardı.

Uzak ilçeden, uzak köyden çalışmaya gelen işçiler, hamallık yapmaya gelenler ekonomik olarak güçleri olmadığı için otelde kalma şansları yoktu. Akpınar’da İsmail Dayının Hanı Hasan Dayı’nın hanı veya benzeri hanlarda kalırlardı. O hanlar iki bölümdü. Ön kısım insanların kalması için iki kat halinde hazırlanmış, arka kısım ise hayvanların konulması için yapılmıştı. O hana gelen kişiler hem kendileri için hem de hayvanları için kalacak yer bulabiliyorlardı.

Hanlarda kalan işçilerin, hamalların, hayvanı ile gelen köylülerin lokantaları salatacılardı. Adeta salatacıların aboneleri olmuşlardı. Sabah kahvaltısına gidip bir çorba içerler öğlende mevsimin şartlarına göre marul salatası üzeri yumurta ekmek, üzüm ekmek (şunu da belirteyim ki üzümün en iyisi, Banazı’dan Tahannebi üzümü, Şam üzümü, Kureyş üzümü, Arapgir Üzümü),helva ekmek, cacık ekmek, domates salatası ekmek yiyerek karınlarını doyururlardı. Çünkü ekonomik olarak lokantanın çok çok altında kalırdı. O öğünü geçirmiş olurlardı.

Aslantepe Caddesinin sol alt köşesinde toptan gıda işi yapan Rıza amcanın (Rıza Bingöl) bakkaliyesi bulunurdu. Sol alt köşeden Akpınar’a doğru indiğimizde ilk salatacı dükkânı Abidin Yapar amcamıza aitti. Kardeşi Mehmet Hanifi Yapar Ağabeyimiz de beraber çalışırdı.  Bitişiğinde Sarı Ali ismi ile tanınan Ali Altunkaya Ağabeyin salatacı dükkânı vardı. Onun bitişiğinde Hacı Bayram Kaya’nın (Malatya’nın fenni sünnetçisi) salatacı dükkânı bulunmakta, bir bitişiğinde Örnek Kebapçı Cumali Örnek’e ait tükürük kebabı dediğimiz ekmek et karışımı kebap yapan, çorba ve süt satan dükkân, bitişiğinde Sabuncu Ali Dayı’ya ait iş yeri bulunmaktaydı.

Hanlarda kalan işçiler, hamallar, köyden hayvan getirip satamayan hanlarda kalan köylüler, Beydağı yamaçlarından katırla meşe odunu getirip satan, katırını hana koyan köylüler; gözlerini ovuşturarak Akpınar’a inerler Aslanlı çeşmede ya da yanlardaki çeşmelerde ellerini yüzleri güzel bir yıkayıp daha sona salatacıların dükkânlarına geçerlerdi. İştahla yedikleri çorba ekmeği, yumurta ekmeği, tas içerisinde gelen süt ile ekmeği yediklerini görseniz dünyanın en mutlu insanları derdiniz. Çünkü şükür vardı insanlarda…

Fakirlik vardı ama insanlar mutluydu.

Yakın köylerden biri çarşıya küleklerle yoğurt, peynir çökelik getirir. Eski yoğurtçu pazarında Ganere de satar. Daha sonra açlığını gidermek için Akpınar’a gelir. Eşeğini bir hana koyup han parası da vermek istemez. Kapalı bir dükkânın darabasına eşeğin ipini bağlar Akpınar’daki salatacılara yemek yemeğe gider. Sorarlar ne yiyeceksin derler bana helva ekmek getirin birde helva markası belirtir. O zamanın Güzel Helva markasıyla ünlü helvası Hacı Hakkı Kaysıcı Dayının helvasından getirirler birde yanına Akpınar’ın İnce Tırnak Ekmeği afiyetçe yerken salatacıya da bayağı sorun çıkarmaya devam eder. Salatacı da bunun altında kalır mı? Adamın eşeğini bir darabaya bağladığını görmüştür. Oğlunu gönderir. Oğlum şu eşeği al İsmail Dayının Hanına götür. Babam gönderdi de bir yere bağla sonra da eve git.

Oğlu aynen dediğini yapar. İsmail Dayını Hanına gider kardeşi İhsan oradadır. Ona teslim eder çıkar gider.

Köylü helvasını yer parasını da öder gider. Biraz sonra salatcıya gelir. Buralarda bir beyaz eşek gördünüz mü? Der…

Salatacı der ne bileyim bizim eşeklerle işimiz olmaz..

Köylü gezer dolaşır. Yine gelir yine sorar gördünüz mü?

Cevap: Hayır görmedik.                                   

Adamın aramaktan mecali kalmamıştır.      

Burada kim bilir der…

 Salatacı cevap verir…

Burada olan biten her şeyi bilen bir kişi var…

Kanun Haci

Aşağıda manav dükkânı var.

Pala bıyıklı sert bir adam.

Git ona derdini anlat…

Namı Değer Kanun Haci Akpınar’ın Marko Paşasıdır.

Kanun Haci’ ye derdini anlatır…

Ben eşekten vaz geçtim. Komşuların yoğurt külekleri yoğurt sitilleri ne olacak.

Hanlara baktım bizim eşeğe benzer eşek var ama üzerinde külekler yoğurt sitilleri yok.

Senin eşeğe benzer eşek hangi handa deyince,

İsmail Dayının Hanını söyler…

Kanun Haci Adamla birlikte İsmail Dayının Hanına gider.

İsmail Dayının kardeşi İhsan Ağabey oradadır.

Bana sonra söylersin!

Hancı İhsan Ağabey de hayvanın üzerindekiler yük olmasın diye almış bir kenara koymuş, tabii ki köylü de eşeği tanımamış…

Kanun Haci, köylünün eşeğini ve üzerindekileri ona verdirir.

Hangi pezevengin yaptığını anladım der… Köylüyü gönderir.

                                                                                                     

Birazcık özlem, birazcık muhabbet yaşatabildimse ne mutlu…

Saygılarımla…

 Toplam 1669 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (2) adet yorum yapılmıştır
mehmet 5.4.2019 15:25:58
sayın hocam ben sizin ziraat meslek lisesinde öğrencinizdim. bizim yeşilyurtun öncü köyünde seçim yapılmış eski muhtar kazanamayınca oyları yaktı köylülere hucum etmiş koruyucuyu hırpalamış eski muhtar ve diğeri içerde nezarethanede yatmış neden bunları gazeteniz yazmıyor.
Nurettin Konaklı 1.4.2019 00:04:34
Değerli Kalaycıoğlu, Lise Türkçe kitabında Affan dedeye para saydım, sattı bana çocukluğumu diye bir hikaye konusu vardı. Sizin yazıyı okuyunca; Akpınarın girişinde Pötürgeli Sabri Sezen dayının ahşap hanını, dört ayaklıların park yerine merkebi bağladığımızı, Arasanın köşesindeki peynirci Vahap dayıyı, eski Şire Pazarını filim şeridi gibi gözümün önüne geldi. Teşekkür ediyorum. İyiki varsınız.
Yazarlarımız


GAZETECİLİK ÜZERİNE…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Akçadağ ilçesinin önemli ailelerinden ve Kanaat önderlerinden ve önemli esnaflarından Karakuş Market
Duran Ailesinin Acı Günü
Milletvekili Fendoğlu: Esnafın
MTܒde 'Gençlik, Şuur, Özgüven
Güder :Depremzedeler İçin Elim
MASKİ çalışmaları yoğun bir ş
“Yaşlılarımıza Her Zaman Minne
Vali Baruş Selçuklu Ortaokulu
Başkan Güder'den, MHP İl Başka
Bir Şahsı zorla Alıkoyan İki K
Narkotik Polisinden Torbacı Op
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.