18 Ekim 2018 Perşembe

Malatya'da FETÖ Operasyonu 4 göz altı Ağbaba, Esenlik’te Yaşanılanları Meclise Taşıdı Rektör Karabulut,:MYO’lar bizim gelişmeye açık yönümüzdür Arslantepe ve Yemek Kültürümüz Brüksel’de Tanıtılacak Hekimhan'da Yıldırım CHP'de Belediye Başkan aday adayı Başkan Gürkan, Akın ve Yönetim Kurulu Üyeleri İle İstişarede Bulundu Başkan Polat, Öğrencilerle Bir Araya Geldi Semt Konakları İle Kurslar Mahallelere Taşındı Güzelliğin Yeni Markası :NEŞEM Başkan Gürkan, Muhtarlarla Biraraya Geldi

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

Siyasetçiler Siyasal Pazarlamayı İyi Kullanabilmelidir

25.5.2018  

Bu aralar seçim olması sebebiyle, siyaset çok popüler alanlardandır.

            Seçim dönemleri biz sosyologlar siyasal sosyolojik analiz yapmak için çok önemli malzemeler ile baş başa kalırız. Zira seçim dönemleri yaklaşınca; iktidar-muhalefet ilişkisi sertleşir, kampanyalar, siyasal oyunlar, aktörlerin propagandaları, ilanlar, afişler, kamuoyu yoklamaları yoğunlaşır. Siyasal aktörler birbirleriyle yarışır vaziyette olurlar. Bu yarışın düzeyi ve sağlıklı olup olmamasının göstergeleri yukarıdaki saydığımız siyasal davranışlar olur.

Siyasal sosyolojik bir yaklaşımla, siyasette adayların kampanya yürütüürken kullandığı yöntemler vardır. Bunlara siyasal pazarlama adı verilmektedir. Siyasal olarak güçlü rol almak isteyen adaylar, kendilerini rakipleri karşısında daha güçlü kılmak için seçmen davranışını etkilemek üzere, türlü iletişim yollarıyla etkide bulunmak isterler. Ayrıca, siyasal anlamda seçmene siyasal aktörler kendilerini takdim ederler. Bütün bu faaliyetler siyasal reklamlar diye de ifade edilen siyasal pazarlama yöntemleridir.

Bu takdim sırasında bir rekabetçi yaklaşım biçiminin olması işin doğasında vardır. Yani insanların daha fazla oy almak için seçmeni yönlendirmeye mecbur oldukları bir realitedir. Seçmeni kendine oy vermek yönünde etkileyecek ki, iktidar denilen yönetim kademesinin başına geçebilsin ve daha etkin bir rol üstlenmeyi başarabilsin. Eğer bu girişimler ustalıkla ve güçlü bir erişim araçları topluluğuyla yapılırsa, başarı, yani oy alma kaçınılmaz olacaktır. Bunun yapılamaması ise, başarısızlığın nedeni olarak kendini ortaya koyacaktır.

Buraya kadar anlattıklarımız Ünlü Alman Sosyolog, Siyaset Bilimci ve İktisatçısı olan Max Weber’in ifadesiyle ideal tiplerdir. Yani olması gerekenlere göre yapılan izahlardır. Olanlara bakılacak olursa, tablonun hiç de normal durumda olamayacağı aşikardır.

Siyasal aktörlerin yürüttükleri kampanyaların kendi lehlerine oy toplamayı amaçlayan bir yapıda olması, olması gerekenlere ters değildir. Ters olanı kendine avantaj sağlamak için başkalarına çamur atmak, yersiz ve mesnedsiz iddialarla seçmeni etkileyerek haksız kazanç elde etmek, memlekete hizmet getirme konusundaki yapıcı muhalefet anlayışından engel olucu muhalefet anlayışına doğru meyletmek gibi örnekler olmaktadır.

Yaşanılan seçim bölgesi ya da ülkenin önemli sorunlarına çözüm geitirmek maksatlı eleştiriler getirmek faydalı olan ve ideal davranış şekli olarak karşımızda duran siyasal davranışlardır.

Siyasal davranışların pozisyonunu da siyasal kültür belirlemektedir. Yani toplumun siyasete dair yaşama biçimi denilen siyasal kültür siyasal aktörlerin reelini belirlemektedir. Davranışların ne ölçüde ideale yaklaştığı ve uzaklaştığını tayin eden siyasal kültür olmaktadır.

Siyasal aktörler icraatlarıyla, hedefleriyle, güçlü yönleriyle seçmenin önünde alternatif olmaya bakmalıdırlar. Kendilerini de memleketi de kör döğüşü içinde bunaltmadan pazarlama yapmaları gelişmişliğin göstergesi olacaktır. Siyasal pazarlamanın doğru ve yerinde kullanımı da bu şekildedir.

Çatışmalara, kaosa sürüklenmiş memleketten kendi menfaati için medet beklemek ve gerilim stratejisi ile iktidar kavgası yapmak gelişmemiş dönemlerin taht kavgalarını anımsatan yaklaşımlar sergilemek hiç de doğru bir siyasal pazarlama yöntemi olmayacaktır. Belki bu yöntemler siyasal aktörlere oy kazandırabilir ama yönetimi krizle devralmaları şeklinde de bir son hazırlamış olacaklarını bilmeleri gerekmektedir.

Çağdaş dünyada geçerli olan siyasal kültürde memleket menfaati hiç bir iktidar nimetine kurban edilmez. Yani seksen iki milyonun geleceği bir kaç kişinin menfaatinden daha önemli görülür ve karşı çıkılacak şeylerde bunlar hiç bir surette tatışmaya sokulmaz ve memleket için ülkenin her rengi birleşir. Biz de çağdaş olmak istiyorsak bu davranışlarla tanış olmayı başarmalıyız.

Bu vesileyle, doğru yöne sevk eden, ideal davranışlar içeren, insanları doğru yönlendiren bir siyasal propagandalarla dolu bir seçim süreci geçirilmesi dileğimle yazımı tamamlamak istiyorum.

 

 

 

 Toplam 590 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Cumhuriyet Başsavcılığın koordinesinde Malatya İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü elema
Malatya'da FETÖ Operasyonu 4 g
Ağbaba, Esenlik’te Yaşanılanla
Ağbaba, Esenlik’te Yaşanılanla
Rektör Karabulut,:MYO’lar biz
Arslantepe ve Yemek Kültürümüz
Hekimhan'da Yıldırım CHP'de Be
Başkan Gürkan, Akın ve Yönetim
Başkan Polat, Öğrencilerle Bir
Semt Konakları İle Kurslar Mah
Güzelliğin Yeni Markası :NEŞE
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.