19 Mayıs 2019 Pazar

Yazıhan Erecek Mahalle Muhtarı’dan İftar Yemeği Darende’de Şehit Yakınları, Gaziler, Yetim ve Öksüzler ile İftar Başkan Güder, Kağıt Rölyef Sergisinin Açılışını Yaptı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajları Malatya Girişim Grubu’ndan iftar yemeği Rektör Karabulut, öğrencilerle sahur yaptı FLAŞ HABER, Hayırlı Olsun Ziyaretlerine Devam Ediyor 15 Temmuz Meydanın'da ATABARI oynanacak Hekimhan’da 100. Yıl Halk Koşusu ''100 Yıl Önce Yakılan İstiklal Meşalesi Ülkemizi İlelebet Aydınlatacak''

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ

23.4.2018  

Turgut Özal adına Malatya’da bir teknik üniversite kurulması için en fazla kafa yoran, kampanya yürüten ve mesai harcayan insanlardan biri olarak bu üniversitenin müjdesini Sayın Cumhurbaşkanımızdan işitince, bahtiyar olduğumu söylemeliyim. Bu haberi aldığımda, Can Azerbaycan’ın Külekler Şehri Payitahtı Bakü’deydim. O esnada, sevincimi Azerbaycanlı gardaşlarımla paylaştım.

Bu karar önemli bir karar. Her şeyden önce Turgut Özal gibi Türkiye’nin önünü açmış, Türkiye’ye çığır açmış, çağ atlatmış bir liderin adına bir üniversite olmaması ve ondan daha sönük kalan liderlerin adına büyük büyük üniversitelerin olması bu konunun önemini kat kat arttırıyor. Bunun yanı sıra, ikinci olarak önemli bir gerekçe de Malatya klasmanındaki bir şehrin ikinci ve hatta üçüncü üniversiteyi hak ettiği gerçeğidir.

Bu üniversite kuruluşu haberi gelince, yer yer itirazlar söz konusu olduğunu gözlemledim. Bu itirazların haklılık payı olanlarını bir tarafa bırakacak olursak, haksız olanlarına cevap vermenin gerekli olduğunu düşünmekteyim.

Her şeyden önce İnönü Üniversitesi’nin bölünmesinden şikayet edenler mevcut. İnönü Üniversitesi’nden değil de hangi üniversiteden fakülte, bina ve yerleşke alınacak? Fırat’tan mı? Adıyaman’dan mı? Dicle’den mi?

Ayrıca, bugün büyümüş ve gelişmiş hangi üniversite bu şekilde kurulmamıştır? İnönü’nün kendisinin de bazı bölümleri üniversite varken, Çukurova’ya bağlıydı. Her kurum emekleme aşamasını yaşayarak yürüyüp büyüyecektir. En güçlü kuruluşlar da bunu yaşamıştır. Söz gelimi bugün ciddi üniversitelerden olan Osmangazi Üniversitesi de Anadolu Üniversitesi’nden bu şekilde ayrılmıştır.

Basına yansıyan bölünme şekli İnönü Üniversitesine hiç sıkıntı yaratmayacak ve kısmen atıl vaziyetteki fakülteleri ve bir de yer durumundan dolayı bazı meslek yüksek okullarını kapsamaktadır. Bu verilen fakülte ve bölümler İnönü Üniversitesi için çok büyük öneme sahip birimler değildir. Ne kadro açısından ne de teşkilatlar açısından İnönü Üniversitesi’nin bünyesine etkide bulunacak düzeyde bir sonucun ortaya çıkacağı söylenebilir.

Yeni açılacak fakülteler stratejik anlamda seçilecek olursa, iş başına getirilecek yöneticiler dinamik, açılımcı ve aksiyoner olursa, çok kısa bir zamanda gelişme potansiyeli yakalayacak olan Turgut Özal Üniversitesi ismine uygun bir üniversite olur diye düşünüyorum. Özellikle kayırmacı, liyakata önem vermeyen bir örgütlenme anlayışı ile hareket edilmezse, kısa sürede gelişecektir.

Battalgazi Tacan Yerleşkesine ilk planda kurulması da önemlidir. İlk planda arsa, bina ve araç, gereç ihtiyacı olmadan çalışmaya başlamak, yeni bir üniversite için, çok önemli bir artıdır. Ayrıca, bu yerleşke zaten İnönü Üniversitesi’nden kopuk olan ve fazla ilgisi bulunmayan fiziksel mesafe olgusundan dolayı da problemsiz olacak olan bir mekândır. Bana göre, bu alanda genişleme yapılıp da başka yerlere taşınılmadan üniversitenin geliştirilmeye çalışılması anlamlı olacaktır. Özellikle, Yeni Çevre Yolu ile kapalı kalma, yol üstü olmama gibi özellikleri de ortadan kalkacak olan bu alanın civarında kamulaştırmalar ve askeri arazilerin dahil edilmesiyle birlikte, yeni yer arayışlarına gerek kalmayacaktır.

İki üniversitenin de yerinin Battalgazi İlçesinde kalması belki bir sıkıntı gibi görünse de, Eskimalatya civarının gelişimi açısından da bu yeni üniversite katkı sağlayacak durumda olacaktır.

Turgut Özal herkesten önce Malatyalılar için önemli bir değerdir. Adına Malatyalılar ne kadar fazla sahip çıksa o kadar doğru iş yapmış olacaklardır. Bu üniversite güçlendirilip de Özal’ın büyüklüğüne göre yönetilirse, başarı kaçınılmaz olacaktır.

Özal’a sahip çıkma bununla da sınırlı kalmamalıdır. Adına yakışır bir uluslararası havalimanı da yapılmalıdır. Çünkü eski cumhurbaşkanlarının adı havalimanlarında yaşatılıyor ama bu konuda da Özal’ın ismi bir yerde yok. Yapılacak olan yeni ve büyük terminal binası yapımından sonra havalimanının da adının Turgut Özal olması gerekir. Hatta hatta merkez ilçelerden birinin adının Turgut Özal diye belirlenip bu üniversitenin olduğu yeri oraya doğru taşıma fikri de önemli bir adım olacaktır. Çevre Yolu’nun altının komple ayrılıp Turgut Özal ilçesi diye organize edilmesi, bölgenin de yeniden organizasyonunu temin edecektir. Turgut Özal ismi Malatya’da Adana’daki kadar bile hissedilmemektedir. Bunun daha fazla hissedilmesi anlamlı olacaktır. Organize Sanayiye de adı verilmelidir. Çünkü, O, Organize Sanayinin başmimarı Turgut Özal’dır. Topladığı işadamlarına, ağırlığını koymamış olsaydı, bugünkü Organize Sanayi bulunmayacaktı.

Turgut Özal Üniversitesi başta ben olmak üzere, bütün Malatyalıların hayaliydi. Bu hayalin gerçek olmasının tadını çıkarmaya bakalım ve oluşturulacak mütevelli heyetiyle, ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesinde çok önemli bir yere sahip olmuş bu Devlet Adamı’nın büyüklüğüne göre gelişmesini sağlamış bir üniversite olması bütün Malatyalıların boynunun borcudur.

Sonuç olarak bu güzel rüyanın gerçekleşmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bakanımız ve emeği geçen bütün insanlara teşekkür etmek gerekiyor. Hamaset nutuklarıyla yapılacak olan işleri gölgelemek yerine, bu yeni adımı güçlendirecek çalışmalar içerisinde bulunmak en doğru anlayış olacaktır.

 

 Toplam 962 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Yazıhan ilçesi Erecek Mahalle Muhtarlığına yeni seçilen Mehmet Ali Yiğit Ramazan ayında mahallesinde
Yazıhan Erecek Mahalle Muhtarı
Darende’de Şehit Yakınları, Ga
Başkan Güder, Kağıt Rölyef Ser
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençl
Malatya Girişim Grubu’ndan if
FLAŞ HABER, Hayırlı Olsun Ziya
Rektör Karabulut, öğrencilerle
15 Temmuz Meydanın'da ATABARI
Hekimhan’da 100. Yıl Halk Koşu
''100 Yıl Önce Yakılan İstikla
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.