18 Subat 2019 Pazartesi

FLAŞ HABER, SÖZCÜ Çukurova Ekine Konu Oldu Prof. Fayda, Hz. Ömer’i Anlattı MHP’li Avşar, “Sağduyunun Birlikteliği Cumhur İttifakı’ Yeşil Kuşak Kapsamında İkinci Bir Okul Daha Yapılacak Kazancıoğlu ve Akça Ailelerinin Acı günü Seçim Bürosu Açılışına Pütürgelilerden Yoğun İlgi... Vali Aydın Baruş Hızır Lokması Etkinliğine Katıldı İYİ Partili Parlak seçim bürosu açtı Hamidiye - Hicaz Demiryolu Fotoğraf Sergisi Açılışı Yapıldı “Malatya’nın Girişine ‘Medeniyetinin Başladığı Yer’ Yazmalıyız”

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

Eleştiriye Kapalı Olanlar Değişim Rüzgarına Karşı Koyamaz

6.2.2018  

Evkur Yeni Malatyaspor, hem geçen yıl TFF 1. Lig’de hem de bu yıl Süper Lig’de spordan anlayan anlamayan herkesi şaşırttı. Hiç kimsenin beklemediği ve küçümsenemeyecek bir başarıya imza atmıştır. Bu başarıda emeği olan herkese içtenlikle teşekkür etmek her Malatyalının boynunun borcudur. Bu borcun gereği olarak ben de teşekkürlerimi sunuyorum.

Başarılı olmak çok güzeldir. Başarmak hep mutluluk, başarısızlık ise acı verir. Ancak başarmak ve başarılı olmak kadar güzel olan şey kalıcı olmaktır. Kalıcı, etkili izler bırakmak çok önemlidir.

Kalıcı, izli başarı elde etmek gerçeği, spor ve özellikle Malatyspor için de gereklidir. Sporda kalıcı iz bırakmanın yolu öz kaynaklarına yönelmekten geçer. Ancak ve ancak öz kaynaklarına sahip çıkanlar, geleceğe emin adımlarla gidebilir.

Zaten herkes aslolanın milyon euroları yaşlı ve son sahibini bulmuş futbolculara para harcamak yerine kendi diyarından futbolcu çıkaranın başarıyı yakalayacağı mevzusudur. Zira, herkesin önünde Altınordu örneği açıkça bulunmaktadır. Aynı şekilde, Trabzon’un yaşadığı derin krizin nedeninin bir zamanların altyapı devi Trabzon’un bu özelliğinden taviz vermesinin derin etkisi olduğu bir gerçektir.

Buradan kendimize dönecek olursak, binalara yatırımlar yapılarak altyapı için hazırlıklar yapıldığını sevinerek görüyoruz. Hatta Doğu ve Güneydoğu bölgesini kapsayacak yeni bir Altınordu modelini de iştahımız kabararak izliyoruz. Bunlar bu meselenin bazı hayallerin gerçeğe dönüşmesi ile ilgili çok önemli parçalarıdır ve bizi gerçekten heyecanlandırdığını herkesin bilmesi gerekmektedir.

Ancak, buradan bu işlere başlarken daha önce yapılması gereken hususlardaki eksiklikleri dile getirme mecburiyeti olduğunu ifade etmek istiyorum. O da şudur: Doğu ve Güneydoğu’yu kapsamadan bu şemsiyenin Malatya’yı kapsaması daha gerçekçi değil midir? Zira insan için önce can sonra canan olayı vardır. Bize de herkesten önce Malatya lazım değil midir?

Altyapı konusuna önem verilecekse, BAL Ligi’nde can çekişen iki takım hiç kimseyi ilgilendirmiyor mu? Onlar bizim takımımız değil midir? Bu takımların güçlendirilerek 3.Lige çıkarılması gerekirken bulundukları yerde örselenmeleri neden söz konusu olmaktadır? Eğer pilot takımınız yoksa, profesyonel arenada zayıfsanız hatır gönül için aldığınız oyuncuyu Giresun’a, Van’a gönderirsiniz. Bizim kendi 2. ya da 3. Lig takımımız olsa, bu oyuncuları pişirmek daha kolay olacaktır. Yanılıyorsam bana doğrusunu anlatsınlar.

Bir diğer önemli husus da şudur: Futbolcu izleme, arama ve tarama ekibiniz yerli olmalıdır. Yani Malatyaspor için Malatyalılardan oluşan bir ekibin bu işlerden sorumlu olması gerekmektedir. Bizim böyle bir ekibimiz var mı? Varsa kimlerden oluşmaktadır? Bu çok önemlidir. Neden önemli? Çünkü menejer aldatmalarından kurtuluşun yolu kendi izleme ekibinizden geçer de ondan.

Menejerlerin takımlarımızın tamamını getirdiği vaziyet ortada. Bu yıl sorun yaşamayan bir sonrki yıl soruna hazır olmalı diye düşünüyoruz. Neden? Menejerlerin cilaladığı futbolcuları alan takımlar borç batağına sırasıyla saplanmaktadır. Bizim takım da hızla o yolda mıdır? Kimse hayır diyemez. Çünkü aldığınız bunca yabancı futbolcunun üçü ya da dördünden yarım yamalak verim alıyorsanız, geri kalanı da kadro şişkinliğinizin ana nedeni oluyorsa, burada kalıcı başarıdan söz edilemez.

Bu yorumları besleyen nedenlerden biri de bilinen ve tanınan futbolcuları alan takımların kolay kolay aldanmadığı ve bu futbolculardan verim alındığını hep beraber görmekteyiz. İster yerli ister yabancı olsun kendi ligimizin oyuncusunu alan takımların futbolculardan daha yüksek düzeyli verim aldıklarını hep beraber izliyoruz. Bu bizim takımın bu yıl yaptığı transferlerde de doğrulanmıştır. Hatta geçen yıldan kalan futbolcular bile transferlerden iyi olmuştur diyenler var.

Bütün bunların yanı sıra, bu bakış açılarını besleyen bir başka husus da şudur: Falan takımın değeri şu kadar yüz milyon Euro, filan takım 90, filan takım 80, 70 diye ballandırılarak anlatılıyor ve bir takım da on milyon euroluk diye küçümseniyor ve sahada çoğunlukla çok fazla harcamayla kurulan takımlar hezimete uğruyor. Bu hezimet karşısında bile otoriteler çıkıp yanlış transferlerden bahsetmek yerine, o düşük değerli takımın lige yakışmadığından dem vuruyor.  Oysa hep söylenir: Oyun bonservis bedeliyle değil yürekle oynanan bir oyun. Yüreğini ortaya koyan her takım her takımı yenebiliyor. Söz gelimi Karabükspor, transferin deprem yaşayan takımı iken transferin en hareketli takımlarından biri olan Alanya’yı nasıl yendi? Tabii ki yüreğiyle oynadı da yendi.

Bir başka önemli olan şey ise yönetimin artık eski anlayışlarla yürütülemeyeceği olgusudur. Çağdaş dünyada yönetişim diye bir şey var. Yani her şeyi ben bilirim. Her konuda sadece ben haklıyım diyen insanların kalıcı başarıyı yakalayabilmesi asla mümkün değildir. Aksine kararlarını paydaşlarla beraber alanlar, farklı görüşlere açık olanlar, eleştiriye açık olanlar hep kazananlar ve kalıcı olanlar olmuştur. Bu bütün dünyada böyledir.

Hiç kimse melek değil ki, sıfır hatayla çalışsın. İnsan olan beşerdir, şaşar. Doğru olanı karşısındaki her insandan bir şeyler öğrenmeye çalışmaktır. Hakaret olmadıktan sonra, eleştirilere açık olmak gereklidir. Yeni fikirlere açık olmak gereklidir. Hakaretle karşılaşıldığında da suspus olmak yerine hukuk yolunda hakaret edene haddini bildirmek her hakarete uğrayanın en doğal hakkıdır. Doğru olan yolu bilmeyene bildirmek bu yolla da mümkün olabilecektir.

Mademki hepimiz insanız ve hepimiz hata yapabiliriz. O halde, erdemli insan anlayışı hatalardan ders çıkarıp o hataları yanlışlara dönüştürüp ısrar edip tekrarlamamaktır. Geçerli olan ders çıkarıp doğru olan eylemi arayıp bulmaktır.

Bir önemli husus da şudur: Biz EYMS taraftarları çok sabırsız insanlarız. Henüz olgunlaşmamış hissi veriyoruz. İki hafta üst üste yenildiğimizde her şeyin bittiğini, yine iki hafta üst üste yendiğimizde de artık ligin bittiğini düşünüyor gibi hareket ediyoruz. Oysa, bu son derece yanlış. Aynı yanlışı maç devam ederken de yapınca, bu defa takımımızı olumsuz motive ediyoruz. Maçların doksan dakika olduğunu son dakika golleriyle de görebiliyoruz. Takımı gerideyken takımını hep olumlu motive eden Konyaspor taraftarları neredeyse lideri son dakikada yeneceklerdi. Bu ders nitelikli bir maçtır. Kendi takımımızın tarihinde de bu ibretlik olaylar çok fazla vardır. Söz gelimi bazen beraberlikleri beğenmiyoruz. Bağırıp çağırıyoruz. Takımımızın ceza almasının müsebbibi oluyoruz ama unutmayalım ki Efsane Malatyaspor iki defa bir puanla ligden düşmüş bir takımdır.

EYMS’nin paydaşı niteliğinde olan herkesin kesin olarak bilmesi gereken bir şey varsa o da takdir edilmesi gerekenlerin takdir edilmesi, taltif edilmesi gerekenler varsa, taltif edilmesi olgusudur. Vakit geçirilmeden öz kaynaklarının çalıştırıldığı bir izleme, arama ve tarama ekibinin kurulması şarttır. Söz gelimi Hayati Palancı, Aziz Yiğit, Mustafa Taşar, Murat Akkaya, Nihat Hoca, Mustafa Ceviz gibi isimler başta olmak koşuluyla, daha aklıma gelmeyen pek çok isimlerle istişareler kurulup Ali Ravcı’nın da önderliğinde yerli izleme ekipleri oluşturulabilir.

Son söz: Futbolda istikbal kendi evlatlarını hor görmek yerine, onlara hak ettiği değeri veren camialarındır. Çünkü mazi bu istikbalin tedarikçisidir.

Futbol oynamamış ama ezeli fanatik bir taraftar olarak, bugünkü yazım için, futboldan anlayan bütün değerlerimizin affına sığınıyorum. Saygılarımla.

 Toplam 675 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Türkiye’nin en çok okunan gazetelerin başında gelen Sözcü Gazetesinin Çukurova ekine, Flaş Haber kon
FLAŞ HABER, SÖZCÜ Çukurova Eki
Prof. Fayda, Hz. Ömer’i Anlatt
MHP’li Avşar, “Sağduyunun Birl
Yeşil Kuşak Kapsamında İkinci
Kazancıoğlu ve Akça Ailelerini
Seçim Bürosu Açılışına Pütürge
Vali Aydın Baruş Hızır Lokması
Hamidiye - Hicaz Demiryolu Fot
İYİ Partili Parlak seçim büros
Başkan Gürkan, “Bu Sevgi, Teve
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.