18 Agustos 2017 Cuma

Şahin, “Öğrencilerimizin Başarısı Bizi Gururlandırıyor” Karakaş Mahallesi Sakinleri, Yapılan Hizmetlerden Memnun Darende İlçesinde Yön Bilgilendirme Levhalama Çalışmaları Başkan Gürkan,Yeni Hizmet Binasında Muhtarlarla Bir arada Vali Kaban, Akçadağ Ve Doğanşehir İlçelerine Ziyarette Bulundu İlçeye atanan ilk kadın Emniyet Amiri Ufuk Önalan MASKİ’ye Müdür Oldu Diallo 2 .Yıllığına Malatyaspor'da Başkan Gürkan, Projesi Kapsamında Gençlerle Birvaraya Geldi

REMZİ HAYTA
flas_44_@hotmail.com

 

Üç Mevlit’i ve Verilen Yemek

25.7.2017  

Mevlit, doğmak, doğum yeri, doğum zamanı manasına gelir.Süleyman Çelebi,Peygamber Sevgisini anlatmak için kaside yazmış adına da Vesiletünnecat (Kurtuluş vesilesi) demiştir. Bu kaside zaman zaman Müslümanlar bir araya toplanınca okunmuş ve netice de Mevlit toplantıları gelenek hale gelmiştir. Günümüze kadar gelen bu gelenek Peygamber’imizden iki yüz sonra başlamış ve hararetle uygulanıyor. Öyle ki bugün bir dini vecibe gibi yerleşmiştir. Düğünlerde olmasının bir zararı yok ancak ölümlerden sonra bunun zorunlu kabul edilmesinin bir çok zararı bulunmaktadır.

 

Şunu kesin olarak bilelim ki ; Mevlit Dinin bir emri değil bir gelenektir.

Ölen bir kimseye karşı en önemli görevimiz; varsa borçları onları ödemek, cenazesini defnetmek ve  ailesine başsağlığı dileyip ölen kişiye dua etmektir.

Dinde ölen kişinsin arkasında 3. gün, 40. gün veya 52. gün dini merasimleri yapmak, Mevlit okutmak diye bir şey yoktur. Hepsi uydurmadır. Peygamberimiz (S.A.V.)  zamanında yapılmamış sonradan uydurulmuş şeylerdir. Cenaze evinde yemek yenmez bilakis yemek cenaze sahiplerine yedirilir.

Haz. Cafer (R. A.) vefat edince Peygamber efendimiz ashabına; “Cafer silesine yemek yapın. Çünkü onların başına büyük bir iş geldi.” ( Ebudavut: cenaiz:3a) buyurdu.

Peki bizde böyle mi? Bazen duyuyoruz;” Falanca ölse de bir yemek yesek” deniliyor.

Cenaze evinin yemek vermesi, helva dağıtması mekruhtur yani dinen uygun değildir. Çünkü ziyafet sevinçli günlerde verilir.

Dinin emri böyle açıkken kim çıkarıyor bu 3. gün, 40. gün, 52. günleri, ölünce helva dağıtma gibi şeyleri.

Bence üç beş aç gözün dağıtmasından başka bir şey değil.

Zengin olan ne yaparsa yapsın, maddi gücü vardır yapar. Bu fakir için zorluk, meşakkat ve külfettir.Dinimiz hiç kimsenin zorda kalmasını istemez. Fakire zulümdür Mevlit.

Fakir ölüsünün arkasından öldürülüyor. Adam Mevlit’i okutsa borca girecek. Okutmasa kınanıyor, hayırsız deniliyor.Maddi durumu iyi olmayan bir kişi mevlit okutsa bir yıl kendine gelemiyor,..Hem en sevdiğini kaybediyor hem de büyük bir maddi sıkıntı içine giriyor..

Bugün Mevlit ticari gelenek haline getirmişler. Bunda büyük bir rant var bu rantta pay almak için birileri kapışıyor…

Mevlit okutmak öyle kolay bir şey değil. Mevlit okutmak için beş altı bin liraya mal olmaktadır. Bir fakir bu parayı nerden bulsun? Öylesi insan vardır hastalık çekmiş, hastanelerde yıllarca tedavi olmuş borç içerisinde . O da ölünce mevlit bekleniyor. O yemek nasıl boğazınızdan geçecek, kaldırın bu yanlış geleneği. Bu üç beş pisboğazın, aç gözlülerin bu direttiği bu zulüm geleneğini artık bitirmek lazımdır. Bunun için Önce Müftülüğümüze , sonra duyarlı imamlarımıza büyük görevler düşmektedir.Cenaze taziyelerinde bunu sık sık dile getirsinler.Vatandaş aydınlansın..Bunun ticaretini yapanlara dur dememiz lazım  Mevlit okunuyor, hemen homurdanmalar başlıyor..Hoca ne zaman Mevlit’i bitirecek, bitirse de yemeklerimiz gelse..Yemek geliyor. Bu sefer “ Bu yemek iyi olmamış, veya eti  az pişmiş veya çok güzel olmuş….” Yarın biri daha ölse de yemek yesek..Çok ayıp ve utanç verici sözler söylenmekte maalesef…Bir kişi Annesinin, babasının hayrına şekerli Mevlit okutsa kimse gitmiyor ve ardından şu söz söyleniyor..” Ne hayırsız evlat Mevlit’i bile şekerli okuttu” böyle utanç sözler maalesef duymaktayız..ne yazık..

Mevlit’te Peygamberimizin methiyesi vardır. Ben inanıyorum ki benim Peygamberim (S.A.V.) yaşasaydı böyle zulüm kokan bir ortamda kendisinin methiyesi olan Mevlit’in okunmasını istemezdi.

Çağrım size, ey yürekli din adamları, müftüler, vaizler, hoca efendiler artık anlatın bu zulmün insanları nasıl perişan ettiğini, dinin emri olmadığını.Yoksa o Mevlit okutmak zorunda kalan fakir sizinde bizimde yakamıza yapışıp hesap soracağı gün yakındır.

Ey yürekli insanlar! Sizde korkmayın Mevlit’e harcayacağınızı fakire, ihtiyaç sahiplerine vererek bu geleneğin bitmesine yardımcı olun. Fakire gıda, kömür, elbise, ayakkabı alın, öğrencisini okutun.Zaten okuttuğun Mevlitlere fakir çok az gelir. Hep mevlitleri takip eden bir açıkgöz güruh vardır. Onlar yer, onlar okunmasını kışkırtır.Rüya dolu bir gelenekten vazgeçip, gerçek ibadet olan ihtiyaç sahiplerine yardıma koşalım.

Allah’ın emri de budur, aklın yolu da budur.

.

 Toplam 1234 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (2) adet yorum yapılmıştır
Halil İbrahim Ceylan gazetecilerle 31.7.2017 17:56:32
Çok güzel bir konuya değinmişsin.Eger ölen kişinin ailesinin maddi durumu iyi değilse aslı vazifesi ölen kişinin varsa borçlarını ödemek yerine ayıp olur elalem ne der diye mevlüt okutuyor.Tabiki durumları müsaitse her ikisininde yapabilirler.Eline kalemine sağlık. .
İskender Korkut 27.7.2017 09:43:26
Haklısın hocam
Yazarlarımız


Üç Mevlit’i ve Verilen Yemek

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Almanya, Türkiye aleyhinde başlatmış olduğu siyasi şantaj
Şahin, “Öğrencilerimizin Başar
Karakaş Mahallesi Sakinleri, Y
Darende İlçesinde Yön Bilgilen
Başkan Gürkan,Yeni Hizmet Bina
Vali Kaban, Akçadağ Ve Doğanşe
İlçeye atanan ilk kadın Emniye
Ufuk Önalan MASKİ’ye Müdür Old
Diallo 2 .Yıllığına Malatyaspo
Başkan Gürkan, Projesi Kapsamı
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.