29 Haziran 2017 Perşembe

Tarihi eserler adeta sahipsiz kalmış Müftü Çimen'in kayınvalidesi vefat etti Vali Mustafa Toprak’dan Duygu Dolu Ve Anlamlı Veda Mesajı Battalgazi Belediyespor Kulüp Başkanlığına Karataş Seçildi Mecbur Kalmadıkça Öğlen Saatlerinde dışarı çıkmayın Vali Toprak’dan Veda Ziyaretleri AĞBABA; “VARLIK DEĞİL YAĞMA FONU” Her Türlü Eğitim Ve Öğretim Yapılabilecek Vali Toprak Perşembe Günü Malatya'dan Ayrılıyor Bakan Tüfenkçi "Jandarma Komutanı Yılmaz'dan brifing aldı"

NURETTİN KONAKLI
nkonakli44@gmail.com

 

80. VEFAT YILINDA MEHMET AKİF ERSOY’dan HELALLİK DİLİYORUM (2)

23.1.2017  

Nurettin KONAKLI

MESVAK Başkanı

nkonakli44@gmail.com

Devlet milli şaire milli davranmadı. O bu Türk Milletine saygı ve kalbi bağlılığından dolayı, İstiklal Marşına konulan 500 TL servet ödülü bu Millete bağışlamışken. İstiklal Marşı şiirini beni değil, bu milletin diyerek Safahat kitabına koymamışken…  Akif 27 Aralık 1936’da vefat ettiğinde; evi yok, hanımı rahatsız, çocukları perişan bir halde Prens Halim’in Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanında misafir olarak kalıyordu. Cenazesi dönemin iktidarı tarafından çok sıradan bir şekilde defnedilmek istenirken, bu durumu fark eden bir aşçı, gerçek Türk Halkı ve üniversite gençliği ruhundaki vatanperverliği ortaya kayarak Akif’i omuzlarına alıp milli vasfına layık bir şekilde sahiplenerek İstanbul’da omuzlarda taşıyarak toprağa vermiştir.

Millet bugün olduğu gibi dünde kendinden olanlara, kendi değerlerine sahip çıkanlara tüm benliğiyle sahip çıkmıştır. Toplum mühendisi ittihat ve Terakki Komitecileri, milletin devleti değil, devletin milleti olur zihniyetinde olanlar maalesef bu muameleleri Milli Şaire layık görmüşlerdir. Akif şuanda Edirnekapı Şehitliğinde yatmaktadır. Ölümünden ancak “50 yıl sonra” Kültür Bakanlığı kabrini yeniden yaptırarak “Devlet” olarak sahipliğini gösterebilmiştir.

Akif; Arapça, Farsça, Fransızca ve batı kaynaklı birçok kitabı hafızasına almıştır. Sosyal hayatta musikiye ilgi duyan, ney üfleyen, yüzen, güreşen, hoş sohbet bir kişidir. Akif’in hayat felsefesi “doğru adam” olmaktır. Süleymaniye Kürsüsünde adlı kitabında, “Budur cihanda benim en beğendiğim meslek. Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek.” der.

Akif şiiri sanat için değil, toplumu harekete geçirmek için, toplumu eğitmek için, kısaca davasını insanlara anlatmak için bir araç olarak görmüştür. Bir aksiyon ve dava adamı olan Akif en etkin şiir ve yazılarını Osmanlının en buhranlı dönemi olan 1908-1922 yılları dolaysıyla kurtuluş savaşı döneminde yazmıştır.

Akif’in olmazsa olmazları vardır. Yaptığı iş, söylediği söz İslam’ın ruhuna aykırı olmamalıdır. Etnik menfi milliyetçiliğin her türlüsüne karşıdır. Akif inanç olarak; “Doğrudan doğruya Kuran’dan alıp ilhamı, asrın idrakine söyletmeliyiz İslami.” Diyerek gerçek inanç anlayışını ortaya koymuştur.  Akif, hayatı boyunca; kavmiyetçi düşüncelere ve İslam dini karşıtı görüşlere şiddetle karşı çıkmıştır. Bu hassasiyetle çalıştığı İstanbul Darülfünundan istifa etmiştir.

Vatan sağ olsun, devlet beka bulsun duasına sadıktır. Kendine karşı iktidarı ellerine geçirenlerin her türlü menfi muamelelerine karşı bile, millet için olacak görevi kabul etmiş, milli ittifakı bozacak hiçbir harekete tenezzül etmemiş, Mısır’da ruhen esir yaşarken bile Ankara hükümetine karşı metin ve olgun davranmıştır.

Esasta Akif’i gerçek ideali olan “Asımın Neslinde” tanımak lazımdır. Akif; “Manevi oğulum dediği Asım’ı sevmekte ve beğenmektedir. Hedeflerini ve yetiştirmek istediği nesli onunla sembolleştirmektedir. Asım Çanakkale Savaşı’nda Onun bu güvenine layık olduğunu açıkça göstermiştir.”

 

           “Asım’ın nesli diyordum ya…nesilmiş gerçek

            İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek.”

 

Türk edebiyatında İslam inancına bağlı modernleşme düşüncesini Asım’ın şahsında ebedileştiren Akif’in tam karşısında yer alan Tevfik Fikret ise oğlu Haluk’a “Avrupa’ya gitmesini ve orada ne bulursa almasını” tembihlemiştir. O’da papaz olmuştur. (2)

“Özetle Akif, Asım’ın nesli derken iman, irfan, fazilet ve bilgi ile donanmış; karakterli, ahlaklı, kişilikli, vatanına, milletine ve dinine sahip çıkan, dahası bunları yüceltmek için tüm imkânlarını seferber eden bir gençliğin hayalini kurmaktadır.”

İstiklal Marşının 10 kıtasına baktığımızda Türk Milletinin bugününü, yarınını sosyolojik ve milli vasıflarıyla birlikte topyekûn görürüz. İstiklal Marşı ruh olarak eğitim programlarında yer almalıdır.

 

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen Alsancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

 

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklal.

 

Birçok konuda özür dileniyor. Acaba bizde Mehmet Akif ERSOY’den özür mü dilesek. Ben Ondan helallik diliyorum. Mekânı cennet olsun.

 Kaynak:

  1. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi Cilt: 28
  2. Google: Mehmet Akif Ersoy ve Asım’n Nesli/Kültür-Sanat Milliyet Blog 

 

 

 

 Toplam 945 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (2) adet yorum yapılmıştır
Şerafettin AYDEMİR 9.6.2017 11:26:26
Mekanı Cennet Olsun
Ahmet ERDOĞAN 16.5.2017 08:23:41
Gerçekten çok güzel bir konuyu kaleme almışsın Nurettin bey Mehmet Akif ERSOY gibi insanlara ecdadımıza Allah rahmet etsin mekanları cennet olsun memleketimiz için
Yazarlarımız


RAMAZAN AYINA DAİR GÖZLEMLERİM…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  FUAT KARAMAN
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  BAYRAM AKDEMİR
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  HANDAN ACIKÖK
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
 
  Vahap GÜNER
  Vahap GÜNER

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Milli Tarih için “milli hafıza” ifadesi kullanılır.
Tarihi eserler adeta sahipsiz
Müftü Çimen'in kayınvalidesi v
Vali Mustafa Toprak’dan Duygu
Battalgazi Belediyespor Kulüp
Mecbur Kalmadıkça Öğlen Saatle
AĞBABA; “VARLIK DEĞİL YAĞMA FO
Vali Toprak’dan Veda Ziyaretle
Her Türlü Eğitim Ve Öğretim Ya
Vali Toprak Perşembe Günü Mala
Bakan Tüfenkci'den Bayram Ziya
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.