19 Mayıs 2019 Pazar

Yazıhan Erecek Mahalle Muhtarı’dan İftar Yemeği Darende’de Şehit Yakınları, Gaziler, Yetim ve Öksüzler ile İftar Başkan Güder, Kağıt Rölyef Sergisinin Açılışını Yaptı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajları Malatya Girişim Grubu’ndan iftar yemeği Rektör Karabulut, öğrencilerle sahur yaptı FLAŞ HABER, Hayırlı Olsun Ziyaretlerine Devam Ediyor 15 Temmuz Meydanın'da ATABARI oynanacak Hekimhan’da 100. Yıl Halk Koşusu ''100 Yıl Önce Yakılan İstiklal Meşalesi Ülkemizi İlelebet Aydınlatacak''
Vali Aydın Baruş Memurları Uyarıyor Ama…

Malatya Valisi Aydın Baruş, yayımlamış olduğu genelge ile basın yayın faaliyetlerine katılan, buralardan gelir elde eden memurlar konusunda gerekli yasal işlemlerin derhal yapılmasını talep ediyor.

13.3.2019 23:48:26   

 

Malatya’dan başka diğer illerde de bu durumlar yaşanıyor mu bilemiyorum ama şehrimizde memur olup da kendi işinden daha fazla gazetecilik mesleğiyle uğraşan bir kesim var. Bu kesim mesai saatleri içerisinde kurumlarının dışında resmi toplantılara, basın açıklamalarına katılıyor hatta kendi kurum amirine bu toplantılarda soru yöneltenler bile var. Bu kesim kalemini ya da sayfalarını şahsi çıkarları doğrultusunda kullanarak kurum içerisinde menfaat elde etmeye çalıştığı gibi hak etmediği halde bir de devletten maaş alarak kul hakkına yemeye devam ediyor. Bizler tek işi gazetecilik olan insanlar olarak daha önce çok sayıda Valiye bu durumu izah ettik ancak bir netice elde edemedik. Son olarak şehrimize yeni atanmasına rağmen Malatya Valisi Aydın Baruş, bu konudan rahatsız olmuş olacak ki bu şekilde davranan memurlar hakkında yasal işlem yapılması emrini veriyor.

Bakın Vali Aydın baruş, konuyla ilgili neler söylemiş;

T.C.
MALATYA VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Sayı   :

41494229-620-E.4336

11/03/2019

Konu :

Basına Bilgi ve Demeç.

 

 

  Devlet Memurlarının basına bilgi ve demeç vermesi ile ilgili hususlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 15 inci maddesinde düzenlenmiş olup buna göre; Devlet Memurları, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç veremezler, bu konuda gerekli bilgi ancak bakanın yetkili kılacağı görevli illerde valiler veya yetkili kılacağı görevli tarafından verilebilir.

Ulusal ve yerel basın-yayın kuruluşları ile medya temsilcilerinin görevlerini yerine getirirken kamu kurum ve kuruluşlarından bilgi veya yayınlarına katılma talepleriyle ilgili olarak kolaylık sağlanması amacıyla aşağıda belirtilen hususlara riayet edilmesi uygun görülmüştür.

       1- Kamu kurumlarının müdür veya birim amirleri ya da konuyla ilgili görevlendirecekleri personel,  sadece kendi görev alanlarını ilgilendiren rutin işler veya projelere ilişkin konularda basın ve yayın kuruluşlarına bilgi ve demeç verebileceklerdir. Ancak, kamu kurum ve kuruluşlarını görev alanlarıyla ilgili olarak meydana gelen olağanüstü gelişme ve olaylara ilişkin basın açıklaması Valilik Makamınca ya da yetki verilmesi halinde kurum müdür ya da amirlerince yapılacaktır.

        2- Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin, yürütmüş oldukları görevler kapsamında kalmak kaydıyla basın organlarında yayınlanmak üzere makale vb. yazı yazmaları veya TV-Radyo yayınlarına katılmak istemeleri halinde Valilik Makamından (Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracılığıyla) izin alınacaktır.

       3- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28 inci maddesinde, memurların Türk Ticaret Kanununa göre tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamayacağı, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamayacağı, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamayacağı belirtilmiştir.

       Bu nedenle, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personel, basın ve yayın kuruluşlarında ücret karşılığı program veya köşe yazarlığı yaparak ya da basın işlerinde aktif olarak çalışarak ticari faaliyetlerde bulunamayacaklardır.

      4- Kamu kurum ve kuruluş müdür ya da amirleri kurumlarında çalışan kamu personelinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 15 ve 28 inci maddelerine aykırı davranan personel hakkında yasal işlem başlatılmasından sorumlu olacaktır.


       Bilgi ve gereğini rica ederim.

 

Vali Bey’in emirleri net bizlerde sorumlu gazetecilik gereği bu işin takipçisi olacağız ve devlet memuru olmalarına rağmen yasal izni olmadan gazetecilik yapmaya çalışanları bu sütunlardan ifşa edeceğiz.Sorsanız kendilerinden dürüst hiç kimsenin olmadığını söyleyen bu kul hakkı yiyicilerinin artık bir karar vermesi gerekiyor. Ya memurluktan istifa et gazetecilik yap ya da memurluk mesleğini adam gibi icra et.


     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Yazıhan ilçesi Erecek Mahalle Muhtarlığına yeni seçilen Mehmet Ali Yiğit Ramazan ayında mahallesinde
Yazıhan Erecek Mahalle Muhtarı
Darende’de Şehit Yakınları, Ga
Başkan Güder, Kağıt Rölyef Ser
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençl
Malatya Girişim Grubu’ndan if
FLAŞ HABER, Hayırlı Olsun Ziya
Rektör Karabulut, öğrencilerle
15 Temmuz Meydanın'da ATABARI
Hekimhan’da 100. Yıl Halk Koşu
''100 Yıl Önce Yakılan İstikla
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.