19 Mart 2019 Salı

SOBA (Atilla Kantarcı Yazdı ) Malatya'nın sevilen Muhtarı; Mehmet Özpolat yaşamını yitirdi... Huzur Evinde sanat Müziği konseri Emine Akkurt :Yeşilyurt’ta bir demokrasi destanı yazacağız Battalgazi Belediyesi’nden Görkemli Açılış AK Parti Malatya'da çöküşte Malatya’da Uyuşturucu Operasyonu Jandarma’dan PKK -KCK Operasyonu ''Gönül belediyeciliği destanını bizler yazacağız, Türkiye okuyacak'' Akçadağ'da Kazgan farkı açıyor..
Remzi Hayta Yazdı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi ve Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan PARLAKPINAR, Flaş Haber Dergisi Editörü Remzi HAYTA’nın sorularını yanıtladı.

31.1.2018 00:01:11   

 

Remzi HAYTA: Hakan Hocam, hem gözbebeğimiz Turgut Özal Tıp Merkezimizin Başhekimisiniz hem de yeni açına Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nin Bölüm Başkanısınız. Yeni açılan ve halkta merak uyandıran bu bölümle ilgili neler söylemek istersiniz?

Prof. Dr. Hakan PARLAKPINAR: Yurt dışında geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanlarında bilimsel çalışmalar eşliğinde bir takım çalışmalar yapılırken, Türkiye’de ruhsatsız yasal olmayan denetimden uzak yerlerde alternatif tıp hizmetlerinin sunulmasına Sağlık Bakanlığımız 2014 yılında çıkarmış olduğu mevzuat ile dur dedi. Merdiven altı diye tabir edilen bu alanlarda halkın sağlığı ile oynanmasına izin vermeyen bakanlık ,alternatif ve tamamlayıcı tıp yöntemlerinin ülkemizde de en iyi şekilde bilimsel veriler ışığında uygulanması için çıkarmış olduğu mevzuat çerçevesinde kendi bünyesinde Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Daire Başkanlığını kurdu. Akabinde, bakanlık tarafından 15 tane alt başlık belirlendi ve bu alt başlıklarda ki uygulamalar içinde belirli kriterler koydu. Sağlık Bakanlığı, alternatif ve tamamlayıcı tıp yöntemlerini uygulamak isteyen merkezlerin kendisinin belirlemiş olduğu eğitimlerden geçmesini, eğitimlerin ardından yapılan sınavlarda başarılı olanlara sertifika verilmesini ve bu sertifika ile birlikte uygun mekanlarda halka hizmet verilebileceğini hükmetti. Genellikle tıp doktorlarının bir iki alanda da diş hekimlerine izin verilen uygulamalarda her birimin alması gereken eğitim kriterleri belirlendi. Örneğin bitkisel ilaçlarda tedavi uygulamak için Bakanlık yetkili kıldığı yerlerde öncelikle 280 saatlik teori ve pratiğe dayalı eğitim şartı koydu, bu eğitimin ardından sınav zorunluluğu getirdi.

Bizlerde İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak Bakanlığına ruhsat almak için başvuru da bulunduk ve gerekli olan izinleri alarak merkezimizi kurduk. Şu ana kadar hacamat, sülük ve akapuntur alanlarında vatandaşlarımıza hizmet sunuyoruz, hipnoz içinde gerekli iznin çıkmasını bekliyoruz.

Şu da var alternatif ve tamamlayıcı tıp hizmeti vermek için sadece sertifikalı hekimlerin olması da yetmiyor bir de illerde İl Sağlık Müdürlüklerinden bir ekip geliyor ve hizmet sunacağınız alanı denetliyor. Bu alanda asgari malzemeler var mı, hasta mahrumiyeti korunuyor mu olası acil bir durumda müdahale edecek imkanlar var mı gibi çeşitli denetimler yapıyor ancak bu gelen birim onay verirse hizmet verebiliyorsunuz.

Sağlık Bakanlığı, Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp alanında merkez ve ünite olmak üzere iki şekilde ruhsat veriyor biz üniversite hastanesi olduğumuz için bu alanda bir merkeziz. Bizden beklenen bir üniversite hastanesi olarak sadece sağlık hizmeti sunmak değil aynı zamanda sunulan bu sağlık hizmetlerinin takibini yaparak gerekli dataları toplamak ve bunları yurt dışında ki saygın bilimsel dergilerde makale olarak yayımlamak. Sağlık hizmeti sunan Profesör ve Doçent hocalarımız verileri toplamaya başladılar bile. Bir de son olarak bizlerden eğitim vermemiz de bekleniyor. Şu anda neredeyiz diye soracak olursanız 3 alt birimde sağlık hizmeti sunan, eğitim vermeye başlayan bir merkeziz. Geçtiğimiz günlerde 30 kursiyere akapuntur eğitimi vermeye başladık. Alt birimler ve sertifika sahibi hocalarımız artıkça gelişen bir merkeze dönüşeceğiz.

Son olarak elbette bir bilim yuvasından projeler üretmesi de beklenir. İnönü Üniversitemiz, Battalgazi Belediye Başkanlığı ve Doğu Anadolu Projeler Başkanlığı ile birlikte İspendere de Alternatif Tıp hizmeti sunma projemiz başladı binamız hızla tamamlanıyor. Bu alanda da doğanın o güzelliklerinden yararlanarak vatandaşlarımıza Alternatif ve Tamamlayıcı Sağlık Hizmeti sunmaya başlayacağız.

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Bizim çağalığımızda kaloriferli ev yok denecek kadar azd
SOBA (Atilla Kantarcı Yazdı )
Malatya'nın sevilen Muhtarı;
Huzur Evinde sanat Müziği kons
Emine Akkurt :Yeşilyurt’ta bir
Battalgazi Belediyesi’nden Gör
Jandarma’dan PKK -KCK Operasyo
AK Parti Malatya'da çöküşte
Malatya’da Uyuşturucu Operasyo
''Gönül belediyeciliği destanı
Akçadağ'da Kazgan farkı açıyo
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.