20 Temmuz 2018 Cuma

Romatizma en çok dizleri ve parmakları etkiliyor Kuluncak'da Yol çalışması devam ediyor Dünya'nın En Pahalı Şehirler Belli Oldu Şok diyetler karaciğer yağlanması nedeni! “Gönüllere Talibiz, Bir Dua Yeter” Polat; Battalgazi’ye 900 Dönümlük Yeni Tabiat Parkı Yapıyoruz Vali Kaban, Pütürge Muhtarlarıyla Kurum Bir Araya geldi “Vatana Hizmet Görevlerin En Yücesidir” OHAL sona erdi Malatya’da ilk kez hizmete sokacak yerel yönetici olacak.
Vali Kaban“Bizim Bilime ve Tekniğe Çok ihtiyacımız var “

Vali Ali Kaban, İnönü Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Tıbbi, Aromatik ve Boya Bitkileri Sempozyumu’nun açılış programına katıldı.

6.10.2017 00:52:49   

 

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde 2 gün sürecek sempozyumun açılışında konuşan Vali Kaban,  çocukluk yıllarında bitkisel ilaçların 'koca karı' ilaçları olarak tanımlandığını böyle bildikleri ancak, geçen zaman içinde bir dostunun o ilaçların isminin koca karı değil "koca karya ilacı" olduğunu yani Anadolu’da yaşamış olan koca bir uygarlığa ait ilaçlar olduğunu ve Karyalılar da bu bitkisel ilaçlar konusunda çok bilgili olduklarını, üzerinde bulundukları toprakların bazı bilim adamlarınca sayılan dünyadaki 7 temel medeniyetin yarısına ev sahipliği yaptığını ve Karia Medeniyetinin de bunlardan biri olduğunu belirtti.

 

Vali Kaban,” Felsefenin terminolojisi ile bakarak dünya tarihini bir ayrımlaştırmaya tabi tutacaksak orada Ontoloji çağından epistemoloji çağına geçişte kaybedilen birçok bilginin ve epistemoloji çağırma geçerken yeni bitki türlerinin ortaya çıkışının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Çağımız şu an içine girdiğimiz ve ciddi manada etkisini gördüğümüz zaman dilimi artık epistemolojinin daha da açıldığını ve fenomen dönemine ve fenomolojinin etkisine girdiğimizi gösteriyor. Bu çağa gelirken bu çağın içinde yaşanırken bir şey daha oluştu, bunu da biz yaşayarak gördük, benim neslim gördü. O da Fenomen'in alabildiğine uçucu dünyasında insanlar ontolojinin o kaybedilen epistemolojiye geçilirken kaybedilen bir kısım değerlerini araştırmaya başladılar.

 

İşte onlardan belki de günümüzde herkesi etkileyen ve bir şekilde herkesin haberdar olduğu en önemli konu bugün burada tartışılmaya başlayacak olan konudur. Zira insanoğlu öncelikle Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde birinci sırada kendi varlığının devamını esas aldığından bu varlığın devamını esas oluşturacak olan sağlığını yitirdiğinde onun geri getirilmesi hususu büyük önem arz ettiğinden bu konuya tekrar girme ihtiyacı hissettim.

 

Modern Tıp bir krize girdi iyi de Modern Tıbbı biz bu kadar küçümsüyoruz ki bir dönem ben de bu anlamda aykırı düşüncelere sahiptim. Biraz tarihini incelediğimiz zaman aslında geleneksel tıp uygulamalarının ve geleneksel tıp felsefesinin insanlara umduklarını verememesi üzerine çıkmış bir kavramdır ve modern tıpta iki tane temel dinamik var, tarihi içerisinde incelediğimizde çok önemli iki buluş modern tıbbı Modern tıp yaptı. Birisi kan dolaşımı ile ilgili küçük kan dolaşımının keşfidir diğeri de mikrobun keşfidir.

 

Ondan önce gerçekten baktığımız zaman bir anlamda tıp üfürüğün dünyasıydı ama üfürük deyip de geçmeyelim orada da bir başka realite var. Modern Tıp krize girdikten sonra bu kere insanlar geçmişin kaybolmuş erdemlerini, bilgilerini ararken bu kere sadece bitkileri keşfetmediler, mesela doğanın gücünü de keşfettiler, bu anlamda mistik dünyanın daha önceki pozitivizmin aşırı etkisiyle unutulmuş olan bazı şeylerin farkına vardılar. 2012 yılında Sağlık Bakanlığımız yoğun bir şekilde bu konuyu ele alan bir sistematik oluşturdu. Elli- Altmış başlık altında Alternatif Tıp Uygulamaları adı altında bir sistematik oluşturdu.

Tıbbi bitkilere karşı çocukluğumdan beri bir ilgim vardır, kendimde kullanmaya çalışırdım, bir dönem o kadar efsaneler yayıldı ki şehir efsaneleri şunu yaparsan buna faydalıdır ama baktık ki sonradan zehirleniyoruz. Bu tartışmalar Sağlık Bakanlığımızın başlattığı ki dünyada daha da eski değil, çünkü 90'ların başında İngiltere'de neredeyse tıp uygulamalarının yarıya yakını Modern Tıp dışı uygulamalardı. Amerika'da çok ciddi aykırı düşünceler var, özellikle kanser üzerinde, Almanya hakeza çok ciddi bir Modern Tıp dışı uygulamalar hususunda bir birikim oluşmuştu.

 

Biz biraz geç kaldık şimdi onu somut bir zemine oturtmak hususunda bakanlığımız bence tartışmaya açmak anlamında iyi bir iş yaptı. Bizim beklentimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ve dünya insanları olarak beklentimiz başımıza ne geldiyse bilim dışı olandan geldi bizim başımıza ne geldiyse teknik dışı olandan geldi. Buradaki bu çalışmanın da onun büyük önemli parçası olduğunu düşünüyorum, bilimsel baz’da her şeyin tartışılması lazım eğer bir şeyde hakikat varsa bir tane bile hakikat varsa o kendini gösterecektir.

 Bu anlamda bir hakikatin olduğuna inanıyorsanız tartışmadan da korkmamız gerekiyor, teknik derseniz yaşamımızı kolaylaştıran en önemli husus, bizim bilime ve tekniğe hakikaten çok ihtiyacımız var, burada da bilim insanları, ömürlerini bu işe vermiş insanlar bunu tartışacaklar ve bu başta Malatya’mıza, Türkiye'mize ve Dünyaya eminim ki güzel katkılarda bulunacak.

 Burada bu çalışma başlatılmış, başta üniversitemizin saygıdeğer rektörüne, fakülte dekanımıza, değerli belediye başkanımıza, sempozyuma katkı sunan bilim adamlarımıza ve tüm katılımcılarımıza teşekkür eder, sempozyumun tıbbi açıdan faydalı geçmesini ve katkı sağlamasını dilerim.”dedi.

 Vali Kaban konuşmasının sonunda sempozyuma katkı sunanlara teşekkür amaçlı plaket verdi. Sempozyumda verilen arada protokol üyeleri ile birlikte fuaye alanında açılan stantları da gezen Vali Kaban ilgililerden stantlar hakkında bilgi aldı. 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


KENDİMİ ÇOK SEVİYORUM!!!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Eklemlerin aşırı yıpranması nedeniyle ortaya çıkan romatizma, kişinin yaşam kalitesini düşürüyor. Vü
Romatizma en çok dizleri ve p
Kuluncak'da Yol çalışması deva
“Gönüllere Talibiz, Bir Dua Y
Dünya'nın En Pahalı Şehirler B
Şok diyetler karaciğer yağlanm
Polat; Battalgazi’ye 900 Dönüm
Vali Kaban, Pütürge Muhtarları
“Vatana Hizmet Görevlerin En Y
OHAL sona erdi
Malatya’da ilk kez hizmete sok
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.