20 Mayıs 2018 Pazar

Başkan Hacı Uğur Polat’ın Aklını Kim Çeldi? Aytek Asilsoy: ‘Yönünü Güneşe Çevir Türkiyem’ Levhalama Çalışmaları İle Ulaşımın Daha Güvenli Gençler Zekâlarını Gösterdi Başkan Gürkan, İspendere İçmeleri’nde İncelemelerde Bulundu Bakan Tüfenkçi :'Yeşilyurt'un Çehresi Değişecek' Keskin: “Esnafımız birlikten yana oldu” Baklavada Antep Fıstığı Yerine Kayısı Çekirdeği Başkan Koca Görevi Özer'den aldı Keskin:Her zaman ülkemizin birlik ve beraberliğinin yanındayız”
Fırat ELEKTRİK: Fatura Borç Ödemelerinde Kolaylık Sağlıyor

Tüketicilerin fatura borçlarını zamanında ödemesinin önemine dikkat çeken Fırat Elektrik, borcu olan tüketicilerine taksit, gecikme zammının indirimi veya affı gibi pek çok kolaylık sağlıyor.

19.6.2017 10:59:51   

 

Hizmet verdiği illerde tüketicilere kesintisiz ve kaliteli enerji ve dağıtım hizmeti sunan Fırat ELEKTRİK, tüketicilerin borçlarını zamanında ödemelerinin; hem kesintisiz hizmet alabilmeleri adına hem de aynı hizmeti alan ve borcunu zamanında ödeyen diğer tüketicilere saygının bir gereği olduğunun önemine dikkat çekiyor. Elektrik dağıtım şirketlerinin gerek yasal mevzuat gereği gerekse diğer tüketicilerin haklarını korumak adına, borcu olan tüketicilere kesinti uygulamak ve yasal işlem yapmak mecburiyetinde olduğunu hatırlatan Fırat ELEKTRİK; borcu olan tüketicilere sağladığı kolaylıklardan da her abonesinin yaralanabileceğinin altını çiziyor. Bu kapsamda, borçlarını ödemek isteyen abonelere şirketçe belirlenen kriterler çerçevesinde faiz affı ve taksitlendirme gibi seçenekler sunulabiliyor.

Yasalar Ne Diyor?

Elektrik dağıtım faaliyetleri, zamanında ödenmeyen borçlar, gecikme zammı, elektriğin kesilmesi, icra takibi, kaçak elektrik enerjisi tüketimi ve kaçak elektrik tüketiminin faturalandırılması gibi işlemler 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak hazırlanan Yönetmelik, Tebliğ ve EPDK Kurul Kararları uyarınca yürütülüyor.

Elektrik Faturası Zamanında Ödenmezse Elektrik Kesilir Mi?

Tüketici elektrik faturasını son ödeme tarihine kadar ödemezse ilk olarak görevli tedarik şirketi tarafından tüketiciye yazılı ihbarname bildiriminde bulunuluyor. Söz konusu ihbarnamede, tedarikçi tarafından bildirimin yapıldığı tarihten itibaren 5 (beş) iş günü içerisinde tüketiciden ödeme yükümlülüğünü yerine getirmesi, aksi takdirde elektrik enerjisinin kesileceği hatırlatılıyor. Yazılı bildirime ek olarak ayrıca, tüketicinin cep telefonuna da SMS bildiriminde bulunuluyor.

Tüketici, elektrik faturasını ihbarnamede belirtilen süre içinde de ödemezse, elektrik dağıtım şirketi tarafından tüketicinin elektriği mevzuat gereği kesiliyor. Yine mevzuat gereği, EPDK kararıyla belirlenen kesme-bağlama bedeli, tüketicinin bir sonraki döneme ait ödeme bildirimine de yansıyor.

Fatura Zamanında Ödenmezse Gecikme Zammı Uygulanır Mı?

Tüketiciye zamanında ödemediği borçları için, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde belirlenen oranı aşmamak üzere, günlük gecikme zammı uygulanıyor.

Faturayı Zamanında Ödemezse İcra Takibi Başlatılabilir Mi?

Tüketicilerin zamanında ödenmeyen borçlarına ilişkin olarak yasal yollardan önce elektrik hizmeti kesiliyor.  Yasal takip uyarısı tüketiciye bildiriliyor ve sözleşme fesih ediliyor. Fesih sonrası yasal işlem başlatılarak, borcun tahsili yoluna gidiliyor.

Hangi Eylemler Kaçak Elektrik Enerjisi Tüketimi Olarak Kabul Edilir?

Mevzuat, tüketicilerin belirli başlıklardaki eylemlerini kaçak elektrik enerjisi tüketimi olarak kabul ediyor. Buna göre kullanım yerine ilişkin olarak; perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma olmaksızın dağıtım sistemine müdahale ederek elektrik enerjisi tüketilmesi kaçak elektrik tüketimi olarak kabul ediliyor. Ayrıca, dağıtım sistemine, sayaçlara, ölçü sistemine ya da tesisata müdahale edilerek, mevzuata aykırı bir şekilde elektrik enerjisi tüketilmesi ile mevzuata uygun olarak kesilen elektrik enerjisinin dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin izni dışında açılması da kaçak kullanımla ilgili diğer eylemler arasında yer alıyor.

Kaçak Elektrik Kullanan Tüketicilere Suç Duyurusu!

Kaçak elektriğin tespiti durumunda elektrik enerjisi Elektrik dağıtım şirketi tarafından kesilerek, sayaç mühürlenir. Elektrik dağıtım şirketi daha sonra, mevzuat gereği, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunur. Kaçak elektrik enerjisi kullandığı tespit edilen tüketicinin tüketimi birinci defada tarifenin 1,5 (bir buçuk) katı, ikinci defada ise 2 (iki) katı ile çarpılarak, kaçak enerji bedeli hesaplanır ve bu bedel fatura edilir.

Usulsüz Kullanımla ilgili yapılan işlemler

Tüketicinin kendi adına olmayan bir sözleşmeye bağlı tesisattan enerji tüketmesi, kendi sayacından başka bir tüketiciye enerji sağlaması, mühürsüz sayaçlardan enerji tüketmesi, dağıtım şirketi tarafından enerjisi verilmeyen bir sayaçtan kendi imkânları ile enerji alması durumlarında usulsüz enerji kullanımı söz konusu olur. Bu durumların tespitin de de EPDK kararı ile belirlenen kesme açma ücretinin 5 katı kadar cezai işlem uygulanır ve tüketicinin enerjisi kesilir.

Tüketicinin İletişim Bilgileri Neden Kayıt Edilir?

Dağıtım şirketleri kayıtlarında telefon ve e-posta bilgilerinizin olması durumunda, meydana gelebilecek planlı veya plansız elektrik kesintilerinden ve kesintinin ne kadar süreceği bilgilerinden anında haberdar olabilirsiniz. Aboneliğinizin bağlı olduğu adreste bulunmama durumunda tebligat adresinize bırakılan faturalardan SMS yoluyla anında bilgilendirileceğinizden, ödemelerinizi son ödeme tarihini geçirmeden yapmanız mümkün olacak; dolayısıyla da herhangi bir gecikme cezası ödemek veya bilginiz olmadan elektriğinizin kesilmesi gibi bir durumla karşılaşmamış olacaksınız. 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Remzi Hayta Yazdı
Başkan Hacı Uğur Polat’ın Akl
Aytek Asilsoy: ‘Yönünü Güneşe
Levhalama Çalışmaları İle Ulaş
Gençler Zekâlarını Gösterdi
Keskin: “Esnafımız birlikten y
Başkan Gürkan, İspendere İçmel
Bakan Tüfenkçi :'Yeşilyurt'un
Baklavada Antep Fıstığı Yerine
Başkan Koca Görevi Özer'den
Keskin:Her zaman ülkemizin bir
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.