20 Mayıs 2018 Pazar

Başkan Hacı Uğur Polat’ın Aklını Kim Çeldi? Aytek Asilsoy: ‘Yönünü Güneşe Çevir Türkiyem’ Levhalama Çalışmaları İle Ulaşımın Daha Güvenli Gençler Zekâlarını Gösterdi Başkan Gürkan, İspendere İçmeleri’nde İncelemelerde Bulundu Bakan Tüfenkçi :'Yeşilyurt'un Çehresi Değişecek' Keskin: “Esnafımız birlikten yana oldu” Baklavada Antep Fıstığı Yerine Kayısı Çekirdeği Başkan Koca Görevi Özer'den aldı Keskin:Her zaman ülkemizin birlik ve beraberliğinin yanındayız”
"Gandi Kemal"den Tuz Yürüyüşü

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'na 25 yıl hapis cezası verilmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çok sert sözler kullandı...

15.6.2017 00:30:10   

 

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'na 25 yıl hapis cezası verilmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çok sert sözler kullandı.

Genel Merkez'de basın mensuplarının karşısına geçen Kılıçdaroğlu, "Yarın saat 11.00'de Güvenpark'ta olacağım. Elimde sadece Adalet yazan pankart olacak" dedi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Sayın Enis Berberoğlu hepimizin bildiği yıllarını medya ve basın özgürlüğü için harcayan birisi. Şimdi hiçbir delil olmaksızın 25 yıla mahkum ediliyor. Bunu asla kabul etmiyoruz. Bu kararı verenler bu kararın altında kalacaktır. Biz yıllarımızı demokrasi için harcadık, adalet için harcadık, 20 Temmuz darbesini yapanlar adaleti demokrasiyi yok ettiler. Hakim hakim olmaktan çıktı gözünü dikmiş saraya. Bunların hiçbiri hakim değil sadece ve sadece sarayın sopası olma görevini yerine getiriyorlar.

Yarın saat 11.00'de Güvenpark'ta olacağım. Elimde sadece Adalet yazan pankart olacak. Adaletin olmadığı bir halk mı olur devlet mi olur. Güvenpark'ta olacağım ve yürüyüşüyümüzü başlatacağım."

KILIÇDAROĞLU'NDAN "TUZ YÜRÜYÜŞÜ"

Kemal Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşünün ayrıntıları da belli oldu. CHP liderinin Ankara'dan İstanbul'a yürüyeceği öğrenildi. Genel Başkan olduğu dönemden bu yana Hindistan'ın sivil direniş lideri Gandi'ye benzetilen Kılıçdaroğlu'nun bu kararı ise Tuz Yürüyüşü'ne benzetildi.

Ayrıca 81 ilde eylemler yapılacağı öğrenilirken, CHP İstanbul İl Teşkilatı'nın da Maltepe'de Berberoğlu'nun kalacağı cezaevinin önünde nöbet tutacağı açıklandı.

GANDİ KİMDİR, TUZ YÜRÜYÜŞÜ NEDİR

Mohandas Karamçand Gandi, Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri. Gandi, gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsü. Bu felsefe Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştu.

Bu ilhamın kaynağı olan eylem ise Tuz Yürüyüşü'ydü. Gandi Hindistan'da alınan Britanya tuz vergisine karşı 1930'da yaptığı 400 kilometrelik Gandi Tuz Yürüyüşü ile ülkesinin Britanya'ya karşı başkaldırmasına öncülük etti. 1942'de Britanyalılara açık çağrıda bulunarak Hindistan'ı terk etmelerini istedi. Hem Güney Afrika hem de Hindistan'da birçok kere hapsedildi.

Gandi, Güney Afrika'da Hintlere uygulanan ayrımcılığa maruz kaldı. İlk olarak elinde birinci mevki bileti olmasına rağmen üçüncü mevkiye geçmediği için Pietermaritzburg'da trenden atıldı. Daha sonra yoluna at arabası ile devam ederken, Avrupalı bir yolcuya yer açmak için arabanın dışında basamak üzerinde yolculuk etmeyi reddettiği için sürücü tarafından dövüldü. Yolculuğu esnasında bazı otellere alınmamak gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Benzer diğer olaylardan birinde bir Durban mahkemesi yargıcı türbanını çıkarmasını emrettiğinde buna karşı çıktı.

Sosyal haksızlıklar karşısında uyanmasına neden olan bu olaylar hayatında bir dönüm noktası olmuş ve daha sonraki sosyal eylemciliğine temel oluşturmuştu. Güney Afrika'da Hintlerin maruz kaldığı ırkçılık, önyargı ve haksızlıklara doğrudan tanık olmuş ve halkının Britanya İmparatorluğu içindeki yeri ile kendisinin topluluk içindeki yerini sorgulamaya başlamıştı.

SIRTI KALINLAR İÇİN YÜRÜMEYECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları davası kapsamında yargılanmasının ardından canlı yayında soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, yarın (5 Haziran) tutuklanan Berberoğlu için Ankara'dan İstanbul'a yapılacak yürüyüşle ilgili "Ben de yürüyeceğim" dedi. Kılıçdaroğlu, yürüyüşün herkese açık olduğunu ifade ederken "Gelenler provokasyona teslim olamayacaklar. Bu ülkenin fakiri fukarası için yürüyeceğiz. Sırtı kalınlar için değil" dedi.

Kılıçdaroğlu, olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında yürüyüşe izin verilip verilmemesine yönelik soruya "Yasaklasınlar. Daha da büyür. Rezaleti görür bütün dünya. Türkiye'de bununla ilgili olumsuz haberler çıkarmaya çalışacaklar, bunun farkındayız" diye konuştu. 

CNN Türk'te Şirin Payzın sunduğu 'Ne Oluyor' programında soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

-Neden korkuyor biliyor musunuz? Er geç yargılanacaktır. Yaptığı uluslararası bir suçtur. Müslüman Müslüman’ı kırsın diye silah gönderiyorsunuz.

-O TIR'dakiler insani yardım malzemesi ise neden korkuyorlar? İnsani yardım malzemesi devlet sırrı olmaz ki.

-Siz Türkiye'yi bir muz cumhuriyetine döndüremezsiniz.

-Hükümet mi var? Kim Başbakan? Kim Dışişleri, Maliye, Tarım, Sanayi, Kültür Bakanı? Nerede hükümet? Bir kişi var, niye birbirimizi kandırıyoruz? Hangi bakan hangi yetkisini kullanabilir bir kişiden izin almadan? Hangi bakan bir kişiye "Bu yanlıştır" diyebilir. Dayak yiyen bakanları duymadık mı?

Üç günlük asker, yedi aydır tutuklu darbe yaptı diye. Üç günlük asker darbe yaptıysa atın bu ülkeyi.

"ARTIK SABREDECEK BİR ŞEY KALMADI"

-Artık sabredecek bir şey kalmadı. Türkiye, demokrasi elden gidiyor. Devletin çivisi çıkmış. Yapacağımız şey, toplumu bilgilendirmek. Haksızlığın üzerine gitmek. Onu direnerek yapacağız. İlla cam çerçeve kırmak, eline silah almak değil. Bütün CHP örgütlerine söylüyorum, provakasyonlara girmeyin. Güvenlik güçleri ile çatışmaya girmeyin. Ama biz haklılığımızı bütün dünyaya duyurmak zorundayız. Türkiye’de adaletin kalmadığını bütün dünyaya duyurmak zorundayız. Bunun yolu gerekirse yürümek. Yarın yürüyeceğim. Elimde tek afiş olacak, üzerinde “Adalet” yazacak.

"ADALET SAĞLANINCAYA KADAR YÜRÜYECEĞİM"

-Ben bu ülkede adalet sağlanıncaya kadar yürüyeceğim. Artık bıçak kemiğe dayandı. Böyle bir adalet mi olur? Böyle bir adalet mi olur? Buna ilk tepkiyi yargının vermesi lazım. Hangi yargıç ne kadar ağır ceza verirse sarayın gözüne o kadar gireceğini düşünüyor. 

NURİYE GÜLMEN VE SEMİH ÖZAKÇA'NIN DURUMU

Açlık grevinde olan insan hapishanede öldüğünde hesabını kim verecek?

ANKARA'DAN İSTANBUL'A YÜRÜYÜŞ

Ankara’dan İstanbul’a yürüyeceğiz.

(Yürüyüş herkese açık mı) Gelenler provokasyona teslim olamayacaklar. Bu ülkenin fakiri fukarası için yürüyeceğiz. Sırtı kalınlar için değil

(OHAL kapsamında yasaklanırsa?)  Yasaklasınlar. Daha da büyür. Rezaleti görür bütün dünya. Türkiye'de bununla ilgili olumsuz haberler çıkarmaya çalışacaklar, bunun farkındayız.

DOKUNULMAZLIK KONUSU

Eleştiriyi samimi bulmuyorum. Bizim parti programımızda dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyoruz. Kurultayın verdiği kararı nasıl tanımıyorum diyebiliriz. Bugün de olsa aynısını söylüyoruz. Kürsü dokunulmazlığı olmalı, onun dışında olmamalı. 

Ama milletvekilleri tutuklanmamalı. AYM karar verdi. Şimdi anayasa aykırı ama bu mahkemeler niye uymuyor diyeceksiniz? Hangi mahkemeler?

Yargı olsa tutuklanan milletvekili olmaz.

"SERT MUHALEFET YAPTIK"

Bizim çabalarımızda eksikler olabilir, yanlış görenler olabilir. Daha katı bir muhalefet yapmamızı isteyenler olabilir. Sonuçta bu ülkenin çıkarları sonucunda sert eleştiri gerekiyorsa bunu yaparız. Sert muhalefet gerekiyorsa yaparız, yapıyoruz da. Anayasa görüşmelerinde bütün dünya tanık oldu. Şimdi biz bu ülkeye güçlü bir demokratik sistemi getirmek zorundayız. Tek adam rejimi olmaz. Tek adam rejimi toplumu yozlaştırır. 

YSK'YA ELEŞTİRİ

YSK’daki çete olmasaydı bu anayasa geçmezdi. Birleşirsek demokrasi paydasında kaybetmeyiz. Elin oğlu demokrasiyi savunuyor da biz savunamayacak mıyız kendi ülkemizde? Demokrasiyi savunanların işine son veriyorlar.

“KONTROLLÜ DARBE” SÖYLEMİ

Bu darbe öngörülen bir darbeydi. Bu darbe, önlenmeyen bir darbeydi. Darbe sonrasında sonuçlar kullanıldı. Dün akşam sayın Cihangir İslam ilae birlikteydik. Onun güzel bir tespiti oldu: "Halkın 15 Temmuz'u var, bir de sarayın 15 Temmuz'u var." Sokağın 15 Temmuz'u var, sultanın 15 Temmuz'u var.

DARBE KOMİSYONUNA TEPKİ

15 Temmuz sonrası dört siyasal parti darbenin ayrıntılarını ortaya çıkaralım diye bir araya geldik. Darbe komisyonu niye darbenin üstünü kapatmak istiyor? Çoğu AKP'den. Darbeye ben de onlar da karşı. HDP de MHP de karşı. Herkes karşı. Darbenin bütün ayrıntılarını parlamento ortaya çıkarsın. Hayır çıkarmasın diyorlar. Niçin darbenin ortaya çıkmasını istemiyorlar? 249 şehidin kanı yerde kalacak mı? 

Ben buna kontrollü darbe demeyeceğim de ne diyeceğim?

Erdoğan’ın darbe komisyonuna gelip cevap vermesi lazım.

"BYLOCK KULLANICISI SİYASETÇİLER"

Bu darbeyi kapatan adam darbecinin kendisidir. FET֒nün siyasi ayağı yoktur diye açıklama yaptılar. Böyle bir şey olabilir mi? ByLock? MİT yazı yazıyor. 215 bin kişi ByLock kullanıcısı tespit edilmiş durumda. MİT diyor ki biz ByLock kullananları gönderdik. Nerede bunlar? Hiçbir siyasi yok mu? Var. Baklavacısı var, üniversite hocası var, damadı var. Siyasetçiye gelince yok. Kim dedi yok diye? Yurtta Sulh Konseyi kimlerden oluşuyor? Bütün karanlık sorular iktidarın arzusu üzerine kapatıldı. Onun için bu darbeye "kontrollü darbe" diyoruz, kimse kusura bakmasın. Sonuçlarından yararlanılıyor. Bilinen, önlenmeyen ve sonuçlarından yararlanılan darbeye kontrollü darbe denir.

MİT VE GENELKURMAY GÖRÜŞMESİ

14 Temmuz’da MİT ve Genelkurmay özel olarak görüştü. Ne görüştüler bilmiyoruz. Çünkü hükümet parlamentoyu bilgilendirmelerine izin vermedi.

AA'YE TEPKİ

Anadolu Ajansı işkence görüntülerini bütün dünyaya servis etti. Bir devleti bu kadar küçültemezsiniz. 

DEMİRTAŞ'A ZİYARET

Demirtaş’ı ortam olursa ziyaret ederim. Saygın bir siyasetçi. Bir dönem oldukça sempati uyandırdı. Demirtaş teröre mesafeli olan birisi, Bu konuda oldukça açık demeçleri var. Meclis Başkanı’na bir seçilmiş bir siyasetçinin hapiste olmasını doğru bulmadığımı söyledim.

 

 

Odatv.com

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Remzi Hayta Yazdı
Başkan Hacı Uğur Polat’ın Akl
Aytek Asilsoy: ‘Yönünü Güneşe
Levhalama Çalışmaları İle Ulaş
Gençler Zekâlarını Gösterdi
Keskin: “Esnafımız birlikten y
Başkan Gürkan, İspendere İçmel
Bakan Tüfenkçi :'Yeşilyurt'un
Baklavada Antep Fıstığı Yerine
Başkan Koca Görevi Özer'den
Keskin:Her zaman ülkemizin bir
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.