24 Nisan 2018 Salı

İspendere İçmeleri Hizmete Açılıyor Yücel Kazancıoğlu’ndan Bir başarı daha TABELA ÜNİVERSİTE OLMAKTAN ÖTEYE GİTMEZ Beylerderesi Şehir Parkı İçin Titiz Bir Çalışma Yürütülüyor Ak Parti'de Aday Adaylık Başvuruları Başladı Vali Kaban Koltuğunu Küçük Vali Buluş’a Devretti Sancaktar Türbesi'nde Restorasyon Çalışması Başkan Hakan Kahtalı: “Erken Seçime Hazırız” Avukat Koşar Hafta İçi MHP’den Adaylık Başvurusunu Yapacak Flaş Haber 24 Haziran Erken Genel seçimin nabzını tutuyor
AĞBABA; “İKTİDARIN YAPMADIĞINI YAPIYORUZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın koordinatörlüğünü yaptığı CHP Emek Büroları tarafından organize edilen ‘Kıdem Tazminatı Çalıştayı’ Ankara’da gerçekleştirildi. Çalıştayın açılışında konuşan Ağbaba; “CHP olarak, iktidarın yapmadığını yapıyoruz. Kapalı kapılar ardında değil, bir çalıştay ile kıdem tazminatını tartışıyoruz.” dedi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Türkiye’de sendikalı işçiden çok taşeron işçinin olduğunu belirtti.

5.6.2017 14:26:45   

 

Kıdem Tazminatı Çalıştayı’na CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da katılarak birer konuşma yaptılar.

AĞBABA; “EMEK SİYASETİNİ GÖRÜNÜR KILACAĞIZ”

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba Emek Bürolarının amacının 1980 darbesi sonrası değişen; etnik, mezhepsel ve kimlikler üzerinden şekillenen siyaset gündemini, yeniden emek alanına çekmek olduğunu belirterek, ilerleyen  süreçte hazırlayacakları Emek Strateji Belgesi ve sektörel bazda, her iş alanıyla ilgili raporlarla emek siyasetini daha da görünür kılacaklarını kaydetti.

AĞBABA; “OHAL EN ÇOK EMEKÇİYİ EZİYOR”

Ağbaba; “Emek düşmanı politikaların, sağcı solcu demeden herkesi, olağanüstü boyutlarda etkilediği bir dönemi yaşıyoruz. OHAL en çok emekçiler üzerinde baskısını hissettiriyor. OHAL’in teröristler için geçerli olduğunu söyleyip, ardından da grev yasaklarını ballandıra ballandıra anlatmak, emekten yana olanların sözleri olamaz.” İfadelerini kullandı.

AĞBABA; “150 YILLIK GEÇMİŞİ OLAN KIDEM TAZMİNATINA GÖZ DİKTİLER”

“Sadece son süreçte karşımıza çıkan Kiralık İşçilik Yasası, Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi ve bugünlerde önümüze gelecek olan Zorunlu Arabuluculuk Sistemi gibi adımlar emekçilerin aleyhine düzenlemelerdir.” Diyen Ağbaba, “Hükümet bunlarla da yetinmiyor. Bu sefer tüm dünyada 150 yıllık geçmişi olan, Türkiye’de Cumhuriyetin kazanımlarından biri olan,  1936’da iş yaşamımıza giren Kıdem Tazminatını fona devretmek istiyorlar. Emekçilerin kazanılmış haklarına göz diken iktidar sahipleri, bir yeni saldırı için kolları sıvıyor.” dedi.

AĞBABA; “EMEK EN YÜZE DEĞERDİR”

CHP olarak, iktidarın yapmadığını yaptıklarını, kapalı kapılar ardında değil, tarafların fikirlerini ifade edeceği bir çalıştay ile kıdem tazminatını tartıştıklarını kaydeden Ağbaba güvencesiz çalışan milyonlarca emekçiyi doğrudan etkileyecek düzenlemenin, bakanlık binalarına, parti binalarına sıkıştırılamayacak kadar hayati bir mesele olduğunu belirtti. “Emek en yüce değerdir” ilkesini benimsemiş bir parti olarak, sendikaların HAYIR dediği hiçbir düzenlemeye evet demeyeceklerini ifade eden Ağbaba, emekçilerin kazanılmış haklarından, geri adım atmaya zorlanacağı hiçbir düzenlemeyi de kabul etmeyeceklerini belirtti.

KILIÇDAROĞLU; “ÇALIŞTAY BİR DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  çalıştayın kıdem tazminatı konusunda bir dönüm noktası olacağını belirterek 1980 sonrası siyasetin farklı şekillendiğini  inanç üzerinden etnik kimlik üzerinden siyaset yapıldığını, alın terinin bir  köşeye atıldığını, işçilerim kıdem tazminatı haklarının ellerinden alındığını belirtti.

KILIÇDAROĞLU; “5 MİLYON GENÇ NE OKUYOR, NE ÇALIŞIYOR”

“Ön yargılardan kurtulup sandığa gitmek zorundayız.” diyen Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında “Elimizde kıdem tazminatıyla ilgili bir taslak yok. Sorun şurada işin aktörleriyle konuşmuyorsunuz kimlerle konuştuğunuzu gizliyorsunuz. Sendikacıların önündeki en büyük engel 7 milyon işsiz. Daha acı bir tablo var 14-29 yaş aralığında 5 milyon gencimiz ne okula gidiyor ne de çalışıyor. İşçi korkudan sendikalı olamıyor. Türkiye’de sendikalı işçilerden fazla taşeron işçisi var. Bu tablo  çalışma hayatının nerelere sürüklendiğini gösteriyor. Bugün burada ortak çözüm üretebilirsek hepimiz çok daha güçlü oluruz.'' dedi.

SONUÇ BİLDİRGESİ ÇALIŞMA BAKANLIĞINA İLETİLECEK

Konuşmaların ardından çalıştayda, çok sayıda akademisyen ve uzman "Türkiye'de emeğin genel durumu", "Kıdem tazminatı fonu ne anlama geliyor", "Fon ne getiriyor", "Ne yapmalı, nasıl bir kıdem tazminatı" konularında görüşlerini aktardılar. Çalıştaydan çıkan sonuç, rapor halinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletilecek.

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket
MİLLETVEKİLİ ADAYINIZI SİZ BELİRLEYİN
Av.Osman Aladağ
Reşat Erdoğan(iş adamı)
Hakan Kahtalı (Ak Parti il Başkanı)
Av.Cemal Akın (Eski Vekil)
Av. Mehmet Görgeç
Av. Ali Yıldırım
Şevket Keskin (ESOB Başkanı)
Erkan Mumcu (Gn.sek.Yard)
Münir Doğan Ölmeztoprak
Av. Özcan Çetin
Av. Bayram Taşkın
Av. Arif Yıldız
Doç. Dr. Sinasi Kazancıoğlu
Osman Marasali (FP İl Başkanı )
Şanal Tosun (Müşavir)
Mehmet Şahin (Müşavir)
Av. Ramazan Acar
Vahap Demirel
Av. Şahin Evin
Av. Süleyman Sarıbaş
Emine Akkurt
Ezc. Güzin Koçak
Selahaddin Canpolat
Av. Mehmet Nuri Koşar
Hakan İnci (iş adamı)
Yakup Güler
Tüm Anketler

Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Türkiye'de ilk defa Battalgazi Belediyesi tarafından Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi hizmete a
İspendere İçmeleri Hizmete Açı
İspendere İçmeleri Hizmete Açı
Yücel Kazancıoğlu’ndan Bir baş
TABELA ÜNİVERSİTE OLMAKTAN ÖTE
Beylerderesi Şehir Parkı İçin
Ak Parti'de Aday Adaylık Başv
Vali Kaban Koltuğunu Küçük Val
Sancaktar Türbesi'nde Restoras
Başkan Hakan Kahtalı: “Erken S
Avukat Koşar Hafta İçi MHP’den
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.