7 Haziran 2020 Pazar

CHP Heyeti Deprem Sonrası Pütürge'ye Gitti Başkan Güder Sahaflar Çarşısı’nı Gezdi “Sosyal Tesislerimiz, Hizmet Sektörüne Farklı Bir Vizyon Kazandırdı” Valilikte 65 yaş üstü ve 18 yaş altı yeni kararlar Bakan Kurum'dan Depremin Ardından İlk Açıklama! Son Dakika! Çok Sayıda Evde Ağır Hasar Meydana Geldi Depremin Ardından 17 artçı sarsıntı meydana geldi Vali Baruş: ''Ekiplerimiz Depremin Merkez Üssüne İntikal Etti'' Malatya'da Yeni Bir Deprem Bekleniyor mu? Malatya 5.3 İle Sallandı
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Cildimizin dostu onu nemli tutmak düşmanı ise güneş ışınlarına maruz bırakmak;benler cilt kanserinin erken habercisi olabilirler o yüzden vücudumuzda ki benleri iyi tanımalıyız bunun için sizlere 5 formül veriyorum diyen Dermatolog Doç. Dr. Hamdi ÖZCAN, Flaş Haber Dergisi Editörü Remzi HAYTA’nın sorularını yanıtladı

25.3.2017 18:52:10   

 

Remzi HAYTA: Hamdi Hocam, öncelikle sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?

Hamdi ÖZCAN:  Ben Doçent Doktor Hamdi Özcan…Dermatolog olarak 19 yıldır İnönü Üniversitesinde sağlık hizmeti veriyordum. Mayıs ayında üniversitedeki görevlerimden istifa ederek arkadaşlarımla birlikte Arion estetik merkezini kurduk şimdi de bu çatı altında vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.

Remzi HAYTA: Hocam, Dermatoloji alanı konusunda bizlere bilgi verir misiniz?

Hamdi ÖZCAN:Dermatoloji genel olarak derideki tüm hastalıklarla ilgileniyor buna tırnaklarda ki rahatsızlıklar da dahil

Remzi HAYTA: Hocam, hastalarınız size en çok hangi şikayetlerle başvuruyor?

Hamdi ÖZCAN: Hastalar en çok yüz ve vücutta ki leke şikayeti ile merkezimize başvuruyor. Lekelerde güneş lekeleri,doğum sonrası lekeler,sivilcelerin ardında bıraktığı lekeler ya da bir tedavi sonucu kalan izler olabiliyor.Günümüzde henüz tüm lekeleri ortadan kaldıracak bir tedavi yok. Aynı yöntemleri uyguladığınızda dahi bir hastada çok başarılı olabiliyorken başka bir hastada bakıyorsunuz ya lekede değişme olmuyor ya da Allah’a çok şükür başıma gelmedi ama sonuç daha kötü olabiliyor.

Remzi HAYTA: Hocam küresel ısınma ile birlikte herhalde güneş lekesi problemlerinde de artış olmuştur. Güneş lekesi özelinde konuşacak olursak bu alanda başarı oranı neye göre değişiyor?

Hamdi ÖZCAN: Güneş lekelerini çok iyi analiz etmek gerekiyor. Deriye renk veren hücreler yüzeye yakınsa tedavide çok iyi sonuç alırız ama bu hücreler derine yerleşmişse o zaman hastayla konuşmak ve çok fazla umut vermemek lazım. Özetle güneş lekeleri yüzeye yakında onu yok edebilecek çok sayıda silahımız var çok büyük oranda başarı elde edilebilir. Fakat bu konuda en doğru davranış güneşten kendimizi korumak olmalı. Bizi güneşten koruyacak en önemli araç olan güneş kremlerini ise hatalı kullanıyoruz.

Toplum olarak yazın denize tatile gidiyoruz 4 kişilik bir aileyiz güneş kremimiz yanımızda var 7 gün tatil yapıyoruz ama güneş kremimiz bitmiyor. Normalde bir kişi kendisini güneşten korumak istiyorsa günde en az 30 ml güneş kremi kullanmalı bu hesaba göre bir kişi en azından bir tüp güneş kremini tatilde bitirmeli oysa biz de 4 kişilik aile bir tüp kremi bitirmeden tatilden dönüyor.

Ayrıca güneş kremleri ilk çıktıklarında üzerlerinde %98 faktör yazıyordu yani kişiler diyordu ki güneş kremimi sürdüm bu beni neredeyse tamamen güneşten korur.Bunun üzerine cilt kanseri vakalarında artış oldu baktılar olacak gibi değil dünya sağlık örgütleri güneş kremlerinin üzerine en fazla %50+ yazısı eklettiler. Böyle olunca bireyler kremler beni yarı güneşten koruyor ben de tedbir almalıyım diye düşünmeye başladılar.

Şunu da ilave etmek lazım eskiden tatil dönüşü ünlü sunucular,şarkıcılar bronz tenlerle ekranlara çıkarlardı hatta bu alanda bir yarış dahi olurdu oysa şimdi bakıyorsunuz bu kişiler güneşten kendilerini koruyor yaz dönüşü dahi beyaz bir tenle ekrana çıkıyorlar. Çünkü bronzlaşmanın sağlıklı olmadığı anlaşıldı. Bu yüzden havaların ısınmaya başladığı şu günlerde güneş ışınlarından kendimizi korumamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Remzi HAYTA: Hocam peki cildimizin dostu ve düşmanları kimler?

Hamdi ÖZCAN: Cildimizi nemli tutmayı başararak ona en büyük iyiliği yaparız tam tersi kuru bir ciltte düşmanımızdır. Cildinizi ne kadar çok nemlendirirseniz o kadar geç yaşlanır ve parlak bir tene sahip oluruz. Güneş ve yaş ise cildin düşmanıdır. Sürekli tarlada çalışan bir işçiyi düşünün 40 yaşına geldiğinde yüzünün sararmış solmuş olduğunu 60 yaşında gösterdiğini düşünürüz. Yüzünde düzenli nemlendirici kullansaydı aynı manzara oluşmayacaktı.

Remzi HAYTA: Hocam, bir de son dönemde iyice yaygınlaşan botoks tedavisine gelmek istiyorum. Botoks nedir, riski var mıdır?

Hamdi ÖZCAN: Mimik hareketleri sonucunda göz altı ve alınlarda kırışıklıklar oluşmaya başlıyor, bu gülen insanlarda daha fazla oluyor. Botoks ile göz altı ve alındaki kırışıklıkları giderebiliyoruz.Botoks esasında ilk olarak göz şaşılığını tedavi amaçlı uygulanmış ancak bu hastalar göz şaşılığının yanında yüzlerinde ki kırışıklıklarında azaldığını fark edince bu amaçla da uygulanmaya başlandı. Günümüzde her yıl yaklaşık 200 milyon kişi botoks tedavisine başvuruyor. Bu tedavi yönetiminde deri altındaki kaslara ilaç enjekte ediyoruz. Burada ki risk sadece şu olabilir eğer bu konuda uzman olmayan merdiven altı yerlerde botoks yapılırsa kas yerine damara ilaç verilebilir, ya da aşırı doz ilaç kullanılabilir.Çünkü bizler bu işin uzmanları hangi kasın nerede geçtiğini yani anatomiyi biliyoruz dolayısı ile doğru yere çok az miktarda ilaçla son derece başarılı neticeler elde ediyoruz. Bunun dışında adam bırakın doktor olmayı ilkokulu bitirmiş botoks yapıyorum diyor. Bunu kabul etmek imkansız. Vatandaşların  bu konuda herhangi bir uzmanlığı olmayan kişilerden uzak durmaları gerekiyor.Ayrıca geçtiğimiz günlerde Danıştay tarafından da onaylandı lazer ya da içerisinde iğne bulunan tüm işlemlerin sadece dermatologlar ya da plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılabileceğini hükmetti. Yani pratisyen doktor olmanız bile bu tür tedavileri uygulamanıza yetmiyor.

Remzi HAYTA: Hocam biraz da Arion Estetik merkezinden söz edelim. Burası aslında küçük bir hastane de oldu diyebilir miyiz?

Hamdi ÖZCAN: Ahmet ve Bilgen hoca ile çok eskiden beri dostluğumuz  vardı. Her iki isimde alanında son derece başarılı arkadaşlardır. İhtisastan tanıdığım Ahmet Hoca böyle bir merkezden bahsedince ben de tamam dedim ve böylece Arion Estetik merkezini kurduk. Malatya’da da bu alanda bir eksiklik vardı insanlar il dışına gidiyorlardı bunu da önlemek istedik.Merkezimizi kurduğumuzda belirli hedeflerimiz vardı bu hedefleri adım adım aşarken maalesef ülkemiz bir 15 Temmuz süreci yaşadı ve haliyle tedirgin oldular. Belirsizlik ortamında insanlar keyfe kaçan harcamalarını ilk etapta kısarlar bizim alanımızda böyle oldu ve şu anda istediğimiz noktanın biraz uzağındayız. 15 Temmuz’un ardından belirsizlik ortamı azaldıkça yeniden grafiğimiz yukarı yönde ilerlemeye başladı.

Bizim merkezimizde her hastamıza ayrı bir tedavi uygulanır. Öncelikle cilt analizi yapıyoruz, cildin neye ihtiyacı varsa ona karar veriyoruz ve tedaviyi uyguluyoruz. Arkadaşlar her aşamada bize danışıyorlar.En kaliteli malzemeleri tercih ediyoruz. Malzeme kaliteli, hekimler alanında tecrübeli olunca ve iyi bir de ekipseniz başarılı olmamalı ihtimali kalmıyor. Biz insanları paralarını almak değil onları mutlu etmek istiyoruz. Kalitesiz ürünleri kullanıp ilk etapta kar marjınızı yüksek tutabilirsiniz ama böyle bir merkezin geleceği olamaz. O yüzden daima hastalarımızın mutluluğu ve beğenisi biz de ön plandadır.

Remzi HAYTA: Hocam son olarak yaygın olan ben olayını sormak istiyorum. Hangi benden korkmalıyız?

Hamdi ÖZCAN:Bu alanda Doğu Anadolu bölgesi temsilcisi benim ve Mayıs ayında insanları bilgilendirme çalışması yapacağız.Ben konusu çok önemli  çünkü kötü huylu benler cilt kanserinin habercisi demek. Eğer kötü huylu beni erken teşhis edersek tedaviyi hemen uygulayıp kişinin hayatı değişmeden kanseri önlemiş oluruz. Peki kötü huylu beni nasıl ayırt edeceğiz? Bunun için 5 tane kural vereceğim.Bir ben asimetrikse, renk ve şekil olarak düzensizse, farklı farklı renkler içeriyorsa çapı 6 mm’den büyükse ve zaman içerisinde kabarması ya da kaşınmasında değişiklik oluyorsa bir hekime görünmeniz gerekiyor. Kişi bu nedenle vücudunda ki benini iyi tanımalı. Eğer bu saydıklarım yoksa bu ben bizim için sıkıntı yaratmıyor demektir. Bir kişinin vücudunda çok fazla ben olabilir ama bu benler içerisinde ayrık otu gibi fark yaratıyorsa , sonradan çıkmışsa bunları da takip altına almak gerekiyor.

 

 

.

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Dün akşam saatlerinde Malatya'nın Pütürge ilçesi Çayköy merkezli meydana gelen 5.3 şiddetindeki depr
CHP Heyeti Deprem Sonrası Püt
Başkan Güder Sahaflar Çarşısı’
“Sosyal Tesislerimiz, Hizmet S
Valilikte 65 yaş üstü ve 18 y
Bakan Kurum'dan Depremin Ardın
Son Dakika! Çok Sayıda Evde Ağ
Depremin Ardından 17 artçı sar
Malatya'da Yeni Bir Deprem Bek
Vali Baruş: ''Ekiplerimiz Depr
Malatya 5.3 İle Sallandı
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.